Elektronik kitap mı, basılı kitap mı?

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

Ege Üniversitesi (EÜ) Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Ege Kitap Günleri kapsamında, "Kitabın Dünü, Bugünü, Geleceği; E-kitap İçin Birkaç Söz" konulu bir panel düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

EÜ Kampüs Kültür Merkezi'ndeki panele EÜ Türk Dili Bölümü Başkanı Prof. Dr. Metin Ekici, İzmir Millî Kütüphane Müdürü Ahmet Gürlek, EÜ Kütüphane Dökümantasyon Daire Başkanı Doğan Tunç ve yayıncı sahaf Hakan Taşkıran konuşmacı olarak katıldı.

İzmir'deki kütüphaneciliğin gelişim süreci hakkında bilgiler veren Milli Kütüphane Müdürü Gürlek, kütüphanelerin insanlığın ortak mirası olduğunu belirterek, İzmir Millî Kütüphane'nin millî şuuru taşıyan en eski ve en özel yapı olduğunu söyledi.

İzmir'deki kütüphaneciliğin her geçen gün daha da geliştiğini kaydeden Gürlek, "Kütüphanemiz 94 yıldır gelişimini sürdüren, bağışlarla ayakta duran, el yazması eserlerin dahi bulunduğu zengin içerikli bir kütüphanedir." dedi.

Panelde elektronik kitap konusunda düşüncelerini dile getiren Türk Dili Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ekici ise elektronik kitabın avantaj ve dezavantajları konusunda da bilgiler verdi.

Ege Üniversitesi'nde de 1997 yılından beri elektronik kütüphane sistemin işlediğini belirten Prof. Dr. Ekici, "Elektronik kitapla daha hızlı bir okuma gerçekleşiyor. Basılı kitaba nazaran maliyeti daha düşük. Yazarlara basım ve yayınlama kolaylığı sağlıyor. Ayrıca elektronik kitapla bilgiye daha kolay ulaşmak da mümkün." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious