Elektronik sigara alarm veriyor!

Elektronik sigara alarm veriyor!.13192
  • Giriş : 27.11.2007 / 05:33:00
  • Güncelleme : 27.11.2007 / 00:33:19

Hong Kong'taki bir firma tarafından üretilen ve hem nikotin bağımlılığından kurtulmanın yolu olarak, hem de "Her yerde içebilirsiniz" reklamıyla piyasaya sürülen elektronik sigara alarm veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nı da uyararak, "Elekronik sigara, sigara içmeye özendiriyor" uyarısı yaptı; pazarlama taktikleriyle sigarayı bırakmak isteyenlerin "kandırıldığını" söyledi.

Prof. Tuncer, elektronik sigarayı tamamen "sigara reklamı" olarak nitelendirdi ve "Sigara hareket özentisi ile başlar. Bir tarz, tavır, davranış kalıbıdır bu. Elektronik sigara, sigara içen insan davranışını besliyor. Toplumsal davranışı negatif ölçüde etkiliyor. Toplumu sigaraya itiyor. Sigarayı bırakanlar evde bununla avunabilir, ancak dışarıda içmemeli. Çünkü bu şekilde sigara reklamı yapıyorlar" eleştirilerinde bulundu.

TUTLUOĞLU: PAZARLAMA TAKTİKLERİNE ALDANMAMALI

Elektronik sigarayı hastaları üzerinde deneyen ve özellikle "kararsız" grupta etkili olduğunu anlatan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu da, pazarlama taktiklerinin "kandırıcı" etkisine ve özendirici olduğuna dikkat çekti. Prof. Tutluoğlu şunları söyledi:

"Burada amaç sigarayı bıraktırmaktır. Bu amacın dışında yapılan, 'istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde kullanın' şeklindeki telkinler pazarlama ve satış taktiğidir. Elektronik sigaranın piyasa değeri 250-500 YTL arasında değişiyor. Üstelik yeterince denetlenmediğini görüyoruz. Onlarca elektronik sigara markası var, tamamen kontrolsüz ve birbirlerine girmiş vaziyetteler. Mesela Ruyan denilen marka orjinal ürün olduğunu söylüyor ve diğer firmalara dava açmış durumda. Elektronik sigarayla ilgili firmalar, 'bunu hayat boyu kullanın, uçakta, kapalı alanlarda istediğiniz yerde kullanın' gibi pazarlama yöntemleri kullanıyorlar. Bunun kabul edilmesi mümkün değil. Yöntem olarak ancak sigarayı bırakmak amacıyla kullanılırsa işe yaradığını üzerine basa basa vurgulamak istiyorum. Ama pazarlama taktiklerine de aldanmamak gerekiyor. Bunun için de önlem alınması gerekiyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious