Elektronik sigara da bağımlılık yapıyor

Elektronik sigara da bağımlılık yapıyor .8244
  • Giriş : 23.08.2007 / 11:21:00

Sigarayı bırakmak için kullanılan elektronik sigaranın da bağımlılığa neden olabileceği iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uzmanlar, "Gerçek sigaradan kurtulurken, e-sigara bağımlısı olmayın." uyarısında bulunuyor.

e-sigarayı Türkiye ilk olarak TİM Başkanı Oğuz Satıcı'nın elinde gördü. Daha sonra tiryakilikleriyle tanınan ATO Başkanı Sinan Aygün ve eski başbakanlardan Mesut Yılmaz da sigaradan vazgeçerek bu yeni cihazı kullanmaya başladı. Türkiye'ye yaklaşık 1-1-5 yıl önce getirilen e-sigara kısa sürede büyük satış rakamlarına ulaştı. Bunun üzerine daha çok internet sitelerinde ve sigarayı bırakma merkezlerinde satış yapan firmalar e-pipo ve e-puro da getirmeye başladı. Piyasada e-sigara cihazları 400-600 YTL, e-purolar 300-550 YTL, e-pipolar ise 280-500 YTL arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Bu cihazların içine yerleştirilen nikotin kartuşlarının paketi ise 30-40 YTL arasında.

Pille ya da şarjla çalışan e-sigara duman yerine su buharı çıkarıyor. İçine yerleştirilen nikotin kartuşu yoluyla kullanan kişiye sigara içmiş hissi veriyor. Cihazlarda nikotin dışında hiçbir zararlı madde bulunmuyor. e-sigara diğer insanlara da zarar vermiyor. İnternational Hospital'den göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, e-sigara yoluyla bağımlılıktan kurtulmak isteyenler için tedaviye önce 16 miligram nikotin taşıyan kartuşlarla başlanıldığını söylüyor. Daha sonra nikotin dozunun yavaş yavaş düşürüldüğünü dile getiren Tutluoğlu, "Sonunda nikotin oranı sıfırlanarak tedavi sonlandırılıyor. e-sigara kullanımına da son veriliyor." diyor. Tutluoğlu, cihazı kendi başına kullanan kişilerin genellikle doz ayarlamasını iyi yapamadıkları uyarısını yapıyor. Bu kişilerde e-sigaranın zamanla gerçek sigaranın yerini almaya başladığına dikkat çeken Tutluoğlu, "Kişi bu kez de e-sigara bağımlısı oluyor. Yeniden sigaraya başlama riski de yükseliyor." açıklamasını yapıyor. Bu nedenle e-sigara tedavisine başlamak isteyenlerin önce 'sigarayı bırakma polikliniklerine' başvurması gerektiğini vurgulayan Tutluoğlu, "e-sigara, mutlaka hekim kontrolünde kullanılmalı." tavsiyesini yapıyor.

Bırakmak isteyene yöntem çok

Nikotin bantları: 24 saatte bir değiştiriliyor, üç dozu bulunuyor, sigarayı bırakmaya yardımcı oluyor.

Nikotin sakızları: Ani gelen nikotin ihtiyacını karşılamak için, nikotin sakızları veriliyor.

Elektronik sigara: Hekim kontrolünde belli bir süre kullanılması ve hekim bırakılmasını istediğinde bağımlılık oluşmaması için bırakılması gerekiyor.

Buproprion ilacı: Sigara polikliniğinde hekim kontrolünde kullanılması önemli. Bağımlı kişi, bir yıl boyunca hiç sigara içmemişse tedavi başarılı sayılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious