Elektronik Yabancı Dil Sınavı(e-YDS) 15 Kasım'da yapılacak

Elektronik Yabancı Dil Sınavı(e-YDS) 15 Kasım'da yapılacak.10551
  • Giriş : 11.11.2014 / 14:24:06

2014 Elektronik Yabancı Dil Sınavına (e-YDS) başvuran adayların, 15 Kasım 2014 tarihinde sınava girecekleri bina-salonlara atanma işlemleri tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2014 Elektronik Yabancı Dil Sınavına (e-YDS) başvuran adayların, 15 Kasım 2014 tarihinde sınava girecekleri bina-salonlara atanma işlemleri tamamlandı.

ÖSYM Başkanlığından yapılan yazılı bilgilendirmeye göre; adaylara sınava giriş belgesi gönderilmeyecek. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren sınava giriş belgesini, TC Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edinecek.

Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacak. Belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunlu. Adaylardan, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermeleri istendi.

'BELGELERİN RENKLİ YA DA SİYAH-BEYAZ ÇIKTILARINI SINAV GÜNÜ BULUNDURMAK ZORUNLU'

Adayların internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmak zorunda olduğuna işaret edilen bilgilendirmede, şöyle denildi: "Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM'nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır. Sınava Giriş Belgesi'ni (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır. Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunludur. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.), tutuklu/hükümlü adayların bu durumlarını kanıtlayan fotoğraflı resmî belge, Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilir. Bunların dışındaki sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacaktır. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanıyabilmelerini sağlayacak, sınav görevlilerinde adayı tanımada tereddüt oluşturmayacak güncel bir fotoğraf ve TC Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanımasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya TC Kimlik Numarası bulunmayan (TC Kimlik Numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır.) nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Sınav günü sınav görevlilerinin, fotoğrafından adayın kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde, adayı sınava almayabileceği veya adayın sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır."

SINAVDAN ÖNCE E-SINAV UYGULAMASI

Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında TC Kimlik Numarası, soğuk damga veya güncel bir fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerektiği vurgulandı.

e-YDS elektronik ortamda yapılacağından, adayların sınavda uygulanacak ara yüzleri sınav öncesinde tanıması ve sisteme aşinalık kazanması amacı ile bir deneme e-sınavı hazırlandığına işaret edilen ÖSYM açıklamasında, bu sınavlara katılacak adayların sınavdan önce deneme sınavından yararlanmalarının önemli olduğu, adayların, Deneme e-Sınav Uygulamasına ÖSYM'nin ilgili bağlantısından erişebilecekleri hatırlatıldı. CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious