Eleştiriden olumlu ders çıkarmak gerekiyor

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

Çevremizden gelen eleştirilere önem vermek hayatın her döneminde önemlidir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çevre ve arkadaş etkisi gençlikte daha da fazladır. Çevre seçimi kısmen elimizdedir. Kişilik gelişiminde kişinin kendisini tanıması ve sağlıklı bir iç görü kazanması önemli olup dışarıdan nasıl göründüğünü de kişi çevresindekilerden öğrenir. Kişi eleştirilere önem verdiği takdirde farklı bakış açıları hakkında bilgi sahibi olur ve kendi düşünce ve davranışlarının doğru ve yerinde olup olmadığını tekrar gözden geçirir. Bununla beraber hayatımızı sürekli başkalarının eleştirilerine göre düzenleyip eleştirilerden çekinerek yapmamız gereken şeyleri yapmamamız kişiliğimize zarar verir.

Dini hayatınız, değerleriniz, arkadaş ilişkileriniz, giyim-kuşamınız gibi pek çok yönünüz eleştiri hedefi olabilir. Arkadaşlara çok önem veren, arkadaş grubuna kabul edilmek isteyen veya bu arkadaş grubundan çıkarılmaktan korkan bazı gençler arkadaşlarının etkisiyle istemedikleri davranışlarda da bulunurlar. Sigara, alkol kullanmak hatta gece eğlence yerine gitmek vb...

Başka arkadaşlarınızla samimiyet dereceniz, onlara verdiğiniz sırlar sebebiyle de eleştirilebilirsiniz. Bu gibi eleştirilerin çoğu sizin bazı konularda aşırıya gitmenizi, bir arkadaşa aşırı bağlanıp diğerlerini ihmal etmenizi engellemesi yönünden yapıcıdır. Bununla beraber eleştiriyi yapanların kişiliği önemlidir. Bazıları sizin sadece kendileriyle arkadaşlık kurmanızı istiyor olabilir. İnsanların hepsini memnun etmeniz mümkün değildir. Sürekli arkadaşlarının sözlerine göre kendisini özeleştiriden geçiren, onları memnun edecek şekilde hareket etmeye çalışan genç kendisini daha fazla stres altında hissedip kendi kimliğini oluşturmakta sıkıntı çeker. Bazı arkadaşlarınızla daha sık görüşüp daha yakın olmanız, bazılarıyla daha mesafeli olmanız tabiidir.

Disiplin, genç-yaşlı herkese lazımdır. Disiplinsiz hayat gencin kendisini kontrol etmesini zorlaştırır, uyku düzeni bozulur, geleceğe yönelik hazırlıkları, ders, iş vb’ de bozulmalar başlar. Bununla beraber sözüne güvendiğiniz arkadaşlarınız ailenizin üzerinizde aşırı baskı yapması durumunda sizi uyararak sağlıklı gelişmenize yardımcı olurlar. Bu hususta arkadaşlarınızın mı, ailenizin mi daha doğru düşündüğü konusunda objektif değerlendirme yapamayacağınızı fark ederseniz, okul rehber öğretmeniniz gibi sözüne güvendiğiniz büyüklerinize danışmanız yararlı olur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious