'Eleştirmek değil, değiştirmek için'

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

Her zaman hepimizin bir şeylere dair şikayetleri vardır.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gençler, yetişkinler ve hatta yaşlılar bu kervana katılır hep. ‘Karanlığa küfredeceğine bir mum da sen yak’ şiarından yola çıkan Toplum Gönüllüleri, bu hedeflerini Edirne, Samsun, Şırnak, Mardin ve Van’da açılan yaz kurslarında hayata geçiriyor. Projede görev alan üniversite öğrencileri, tiyatrodan sinemaya, spordan ebruya, matematikten fiziğe, İngilizceden bilgisayara kadar pek çok alanda ders veriyor. Şırnak ve Mardin’de yapılan proje gezisine katılan vakıf Başkanı İbrahim Betil, hedeflerinin farklı kimlik, inanç ve düşüncede olan gençlerin bir araya gelip çalışmaları olduğunu belirterek, “Türkiye’nin en büyük gücü olan gençlik hakkındaki yanlış düşünceleri kırmak, neler yapabileceklerini göstermek istiyoruz.” diyor.
Bu, Türkiye’nin önemli dinamiklerinden biri olan sivil topluma ve gençlere ait bir hikâye. ‘Eleştirmek değil, değiştirmek için’ sloganıyla Aralık 2002’de kurulan Toplum Gönüllüleri (TOG), 2006 yılında 12 bin gönüllüsü ile 70 üniversiteye ve 102 bin insana ulaştı. Yaz aylarında ise gönüllü gençler, Güneydoğu illerinde açılan kurslarda eğitimci olarak görev alıyor. ‘Şırnak’ın orası değil burası olduğunu göstermek’ ve ‘Mardin’in taa olmadığını göstermek’ sloganıyla düzenlenen her iki projede çeşitli alanlarda toplam 288 öğrenci bugüne kadar kurs görmüş. Şırnak’ta yerel yöneticilerin desteğini alan proje, Mardin’de Gençlik ve Kültür Evi’nin katkısıyla yürütülüyor. Toplum gönüllüsü sinema ve tiyatro sanatçıları da zaman zaman yaz kurslarını ziyaret ederek öğrencilerin sorunlarını dinliyor. Serap Aksoy ve Pelin Batu da bu kurslara katılarak, gençlere destek olan isimler arasında yer alıyor.

<Şırnak’ta kızların çığlığı

Mardin’de turistik bir tatil tadında geçen programlar, Şırnak’ta bazen bir itiraza, bazen de bir çığlığa dönüşüyor. Derslerde kızların sesi yükseliyor. Bu itiraz bazen şartlara, bazen anne babaya, bazen de toplumun geneline gidiyor. OKS sınıfından Eda, ailelerin kızlara değil erkeklere eğitim fırsatı verdiklerinden şikayet ediyor. “Benim bir arkadaşım babası izin vermediği için okula gidemiyor. Öğretmen olmak istiyor; ama mümkün değil. Babalarımız bizi okutmuyor, o yüzden elimizden bir şey gelmiyor. Ama okuyan kızlar gelecekte güzel yerlere gelecek.” ifadesini kullanıyor. Üniversiteye hazırlanan Evin Uğur, “Biz de bu ülkenin çocuklarıyız. El uzatmaları önemli değil. Biz elimizi uzatıyoruz. Er ya da geç bu kaynaşmayı gerçekleştireceğiz.” diyor. İleride kendisine büyük bir hedef koyan Evin, aradan yıllar geçse de belediye başkanı olarak Şırnak’a dönmeyi hayal ediyor. Kendilerine ‘terörist’ gözüyle bakıldığından yakınan Sebahat Osal, “Biz terör mü yapıyoruz, can mı yakıyoruz? Kimin ailesini yıktık?” diye soruyor. Bölge insanının hislerine de tercüman oluyor: “Siz nasıl can yakıyorsunuz?” diyorlar. İnsanların hatasını bize yansıtıyorlar. Buraya hocalarımız geliyor, yemeğe çağırıyoruz, dışarı çağırıyoruz gelmiyorlar. Onlara bir şey yapacağımızı zannediyorlar. Biz böyle insanlar değiliz. Bizden korkmamalarını istiyoruz. Bize terörist gözüyle bakanları yanıltmak istiyoruz.”

Toplum Gönüllüleri Başkanı İbrahim Betil:
Başarı için sürdürülebilirlik önemli


Şırnak ve Mardin projesi son üç yıldır yapılan Doğubayazıt uygulamasının bir uzantısı olması dolayısıyla son derece başarılı bir girişim. Yöre insanının projeyi benimsemiş olması da bizim için önemli. Bu projelerin sadece bir yıl değil, sonraki yıllarda da yapılabilmesi ancak yerel dayanışma ile mümkün olur. Yörede zaman içinde hedeflediğimiz değişimin gerçekleştirilebilmesi açısından sürdürülebilirliği çok önemli. Bizim burada hedefimiz, gençlerin kişisel gelişimi, farklı kimlik, inanç ve düşüncede olan gençlerin bir amaç uğruna bir araya gelerek çalışma yapabilmelerini sağlamak ve Türkiye’nin en büyük gücü olan gençlik hakkındaki yanlış düşünceleri, neler yapabileceklerini göstererek kırmak. Pek çok yetişkin, yıl boyunca gerçekleştirilen projelerde gençlerin yaptıklarına şaşırıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious