Elif Şafak, İngiliz Orange Ödülü'ne aday

Elif Şafak, İngiliz Orange Ödülü'ne aday.12116
  • Giriş : 19.03.2008 / 15:57:00
  • Güncelleme : 19.03.2008 / 16:17:34

İngiltere'nin bir kaç prestijli edebiyat ödülünden biri olan Orange Prize'ın dün açıklanan aday listesinde Türkiye'den de bir yazar vardı: Elif Şafak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sadece kadın yazarlara verilen ve İngiliz edebiyat dünyasının yakından takip ettiği bu ödül, bu sene Elif Şafak sayesinde neredeyse dünya çapında, her yıl olduğundan daha fazla ilgi gördü. Üstelik tüm yabancı gazeteler ve ajanslar, ödülün aday listesini 'Türkiye'de yargılanan yazar, Orange'ın aday listesinde' diye duyurdular.

"Elif Şafak'ın son romanı Türkiye'de 301. Madde'den yargılanmasına neden oldu. Şimdi beraatinden 18 ay sonra Şafak'ın kitabı 'Baba ve Piç', Orange ödülünün aday listesinde yer alıyor" diyen The Independent, seçici kurul başkanı Kirsty Lang'ın aday listesinde yer alan kitapların politik meseleler için değil, güçlü kadın karakterleri anlattıkları için seçildikleri yönündeki açıklamasına da yer verdi. Lang, 'Baba ve Piç' için şunları söyledi: "İçinde çok fantastik, güçlü ve mücadeleci kadınlar var. Çok acayip ve taze bir yanı olan roman seks, ilişkiler hakkında da gayet açık sözlü."
Elif Şafak'ın biri Türkiye'de müslüman, diğeri Amerika'da Ermeni iki aile arasında paralellik kuran, güçlü kadınların yer aldığı aile hikayelerinin içinde, günümüz İstanbul'undan bir genç kadını anlattığı romanı Baba ve Piç, İngilizceye 'Bustard of İstanbul' adıyla çevrilmişti. Kitap, 'Ermeni soykırımı'ndan söz ettiği ve Türkler hakkındaki önyargılı internet sitelerinden alıntılar yaptığı için 'Türklüğü aşağılamak' gerekçesiyle 301'den yargılanmıştı.

2006'da Zadie Smith aldı
Orange Ödülü'nün aday listesinde yirmi yazar yer alıyor. Geçen yıl Nijeryalı Ngozi Adichie'nin 2006'da Zadie Smith'in kazandığı ödüle aday gösterilen romanlardan yedisi 'ilk roman'. 30 bin sterlin para karşılığı da olan ödülün sonucu, 4 Haziran'daki ödül töreninde açıklanacak. Yazar, romancı ve eleştirmenlerin yer aldığı seçici kurulda bu yıl şarkıcı Lily Allen da var.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious