'Elimizden gelen yardımı yapmaya hazırız'

  • Giriş : 28.02.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tekstil ve hazır giyim sektörünün içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtulması için makro ekonomi dengeleri dikkate alarak her türlü yardımı yapacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan, Tekstilin Sorunları Toplantısı'nın başında yaptığı konuşmada, tekstil ve hazır giyim sektörünün sıkıntılarını çok iyi bildiğini belirterek, ıÜübunları çözmek için yerel politikalarla makro dengelerden taviz vermeden ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını kaydetti.

Erdoğan, orta ve uzun vadede tekstil ve giyim sanayiinde dünyada yaşanan güçlü rekabetin artarak sürmesinin beklendiğini belirtti. Tekstil ve hazır giyim sektörünün imalat sanayindeki istihdamın yüzde 33'ünü, ihracatın yüzde 27,1'ini oluşturduğunu kaydeden Erdoğan, sektörün iki temel sorunla karşı karşıya olduğuna işaret etti. Erdoğan, sektörün 2005 yılından sonra gümrük kotalarının kalkmasıyla AB ve ABD'de ucuz malların piyasada çoğaldığı, ikinci olarak ise petrol ve doğal fiyatlarının artmasınından dolayı maliyetlerin arttığını ifade etti.

Tayyip Erdoğan, uzakdoğu ülkeleriyle ucuz işgücüne dayalı rekabeti sürdürebilmenin zor göründüğüne işaret ederek, sektörün kısa vadeli çözümlerin yanında orta ve uzun vadeli bir bakış açısının da benimsenmesi gerektiğini vurguladı. Maliyet dışı rekabet unsurlarına önem verilmesi gerektiğine dikkat çeken Erdoğan, ''Sanayicilerimizin sıkıntılarını çok iyi anlıyorum. Bunları çözmek için yerel politikalardan makro dengelerden taviz vermeden elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Aksi takdirde geçmişte olduğu gibi hepimiz bu yükün altında adeta kalır ve hep birlikte yok oluruz." dedi.

Kısa vadeli işgücü maliyetleri, enerji fiyatları ve istihdam üzerindeki yüklerin hemen düşürülmesini beklemenin, iş adamlarına bu yönde bir vaatte bulunmanın kendileri açısından ''yalan'' olacağına dikkat çeken Erdoğan, ''Fakat bütçe ve finansman imkanları elverdiğince yapılabilecek her şeyi yapmaya hazır olduğumuzu vurgulamak istiyorum'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious