Elimizden kaçmakta olan ödül

  • Giriş : 17.10.2006 / 00:00:00

İngiliz The Independent gazetesi, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik sürecinde yaşanan sıkıntılara ilişkin olarak "Elimizden kaçmakta olan büyük ödül" yorumunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye, düşünce özgürlüğü ve Rum Kesimi'ne limanlarını açması konusunda Brüksel'in baskısı altında. Brüksel, Ankara'nın 301. maddeyi değiştirmesini isterken Rumlara'da hava ve deniz limanlarını açmasını istiyor. Türkiye, KKTC'ye yönelik izolasyonlar devam ettiği sürece Rumlara limanlarını açmayacağını açıkladı.

İngiliz gazetesi yorum sayfasında, "Raporda Türkiye'nin limanlarını Kıbrıs gemi ve uçaklarına açmamasını eleştirirse, AB liderleri bir sonraki zirvelerinde üyelik müzakerelerini toptan askıya alabilir. Bir kere askıya alındığı zamanda tekrar müzakereleri açmak çok zor olur. Büyük bir ödül elimizden kaçabilir." dedi. Gazete, "Nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan bir ülkeyi üye almak Avrupa için ideolojik ve maddi açıdan büyük bir kazanç olur. Avrupa, Orta Doğu'ya sınırı olan bir ülkeyi insan hakları, ifade özgürlüğü ve liberal ekonomi konusunda desteklemek için değerli bir fırsat bulur." dedi. Türkiye'yi Avrupa'da istemeyenlerin güç kazandığına işaret eden gazete, "Bu sadece Türkiye'nin çabasının değil Avrupa'nın ilerici ve kapsayıcı bir siyasi güç olarak geleceğinin de tehlikeye girmesi demek." yorumunda bulundu.

Ayrıca The Independent, Türkiye-AB Troykası toplantısına ilişkin haberinde Brüksel'in Ankara'nın deniz ve hava limanlarını Rumlara açmasını istediğini yazdı. Gazete, Dönem Başkanlığı'nı yürüten Finlandiya'nın Kıbrıs konusundaki sıkıntıyı açmak için son bir diplomatik çaba gösterdiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious