'Elinde bıçak olan bir nesil istemiyoruz'

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çocukların Türkiye'nin geleceği olduğunu söyleyerek, "Biz elinde satır, bıcak, kasatura olan bir nesil istemiyoruz. Biz elinde kitap, kalem olan bir nesil istiyoruz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mevlana'nın 733. Vuslat Yıldönümü etkinliklerine katılmak ve bir dizi açılışları yapmak üzere Konya'ya gelen Başbakan Erdoğan, toplu okul açılış törenine katıldı. Hayırsever vatandaşlar tarafından yaptırılan ilköğretim okullarının açılış törenine katılan Başbakan Erdoğan, öğrenciler tarafından sevgi gösterisiyle karşılandı. Okul girişinde minik öğrencilerin elinden çiçek alan Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan çocukları öperek sevgi gösterisinde bulundu. Engelli bir çocuğun yanına gelen Erdoğan, çocuğun annesinden sorunlarını dinledi. Erdoğan, ilköğretim öğrencilerinden oluşan folklar ekibiyle halay çekti.

Açılışta konuşan Erdoğan, kimsenin yoksulluğu bahane etmemesini istedi. Aydınlık bir gelecek için hayırseverler ve halk ile el ele verdiklerini kaydeden Erdoğan, bunun en güzel göstergesinin yapılan okullar olduğunu ifade etti. Erdoğan geleceğin, bu okullardan yetişen çocuklarla aydınlanacağını kaydetti.

Hükümete geldikleri günden itibaren yatmadıklarını söyleyen Erdoğan, dört yıl içinde 100 bin 94 derslik açtıklarını açıkladı. Eğitime getirdikleri "Yüzde Yüz Destek Kampanyası" ile bir çok okul kazandıklarını dile getiren Erdoğan, "Yoksulluğu gerekçe gösterenlere biz dedik git milli eğitim müdürüne, kaymakama, belediye başkanınına müracatını yap. İlköğretimde okuyan erkek öğrenciye 18 YTL, kız öğrenciye 22 YTL aylık yardım veriyoruz. Eğer üst sınıflarda ise öğrenci erkek 30 YTL, kız öğrenciye 39 YTL veriyoruz. Kime bu para, anneye vereceğiz. Niye anneye vereceğiz? İstiyoruz ki çocuklarımız okusun. Yaptığımız bu çalışmaların sonunda 200 bin öğrencimiz okula başladı. Bu sonuçlar durup dururken olmadı. Yan gelip yatmadık, sorduk, araştırdık. Gerekçesi nedir dedik. Biz geldik üniversiteli öğrenciye 45 YTL burs veriliyordu, biz bunu 2007 yılında 150 YTL olarak belirledik. Neden bunları yapıyoruz? Çünkü derdimiz eğitim. Birinci sırada tüm okullarımızı internet ağıyla donattık. Hamdolsun okullarımızı internet ile güçlendirdik. Derdimiz, bütün yavrularımız bilgisayarla yatsın bilgisayarla kalksın. Elinde bıcak elinde kasatura, satır olan bir nesil istemiyoruz. Onun yerine elinde kitap olan, defter olan çocuklar olsun istiyoruz." diye konuştu.

İnternet kafeler konusunda da aileleri uyaran Erdoğan, "İnternet kafelerle ilgili gerekli çalışmaları yapıyoruz ve gerekli yasaları çıkaracığız. İnternet ortamındaki ahlakı tehdit eden yayınlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bu işten asla taviz vermeyiz. Ahlakın izmihlali ne müthiş izmihlal. Ne millet kurtulur zira ne milliyet ne istiklal. Ahlaksız bir millet olmaz. Ahlak değerlerimiz giderse bu yavrularımız gider. Yavrularımız giderse, geleceğimiz gider. Biz geleceğimizi asla kaybetmeyi düşünmüyoruz. Anneler babalar, rahat etmek istiyorsak bu konulara önem vereceğiz." ifadelerini kullandı.

Okul yaptıran hayırsever vatandaşlara ödül veren Erdoğan, hayırseverlerle fotoğraf çektirdi. Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Hüseyin Çelik ve beraberindeki heyetle birlikte bütün okullar adına Niyaz Usta İlköğretim Okulu'nun açılışını yaptı. Erdoğan, ardından vatandaşların sevgi gösterisi arasında okuldan ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious