Elitaş: Kriz çığırtanlığı fırsatçılıktır

Elitaş: Kriz çığırtanlığı fırsatçılıktır.8869
  • Giriş : 25.10.2008 / 17:56:00

ABD'de başlayan ve bütün dünyayı etkisi altına alan ekonomik krizi ABD yönetiminin tetiklediğini ifade eden AK Parti Grup Başkanvekili ve AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, ''Kriz çığırtkanlığı yapanlar fırsatçılarıdır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AK Parti Kayseri İl Başkanlığının ''nöbetçi milletvekili'' uygulaması kapsamında bu hafta görev yapan Elitaş, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de ve dünyada olayların çok hızlı geliştiğini, bu olayları takip edebilmek için yoğun gayret içinde olduklarını belirtti.

Elitaş, krizi iyi yönetemeyen ABD'de yaşananların dünyadaki krizi tetiklediğini, son 1 aya kadar Türkiye'de herhangi bir panik havası yokken, sorumluluk sahibi olması gerekenlerin sorumsuz açıklamalarıyla bu süreci olumsuz etkilediğini ifade eti.

Banka sistemi 2001 krizi dönemindekinden çok daha iyi bir durumda olmasına rağmen olumsuz gösterme çabaları olduğunu belirten Elitaş, şöyle konuştu:

''Kriz çığırtkanlığı yapanlar fırsatçılardır. Kendilerine fırsat sağlamaya çalışanlar var. Halbuki, kriz konusunda en korunaklı ülkelerden birisi Türkiye'dir. Merkez Bankası'nın döviz kaynakları çok yüksek seviyededir. Türkiye'nin tek ihtiyacı, psikolojik destektir. Vatandaşlarımızın sorumluluk sahibi kişilerin, sorumsuz açıklamalarına prim vermemeleri gerekiyor. Bu süreci hepimizin olumlu atlatması için sağduyulu davranmamız gerekir.''

Elitaş, 1,5 yıldır AK Parti hükümetinin çok farklı meselelerle uğraştığını, bu meselelerden en önemlisinin AK Parti'nin kapatılma davası olduğunu kaydederek, ''14 Mart 2008 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti'nin iç borçlanma faiz oranı yüzde 16'ydı. 14 Marttan itibaren Türkiye Cumhuriyeti'nin hazinesinin iç borçlanma faiz oranı yüzde 23 oldu'' dedi.

Aradaki 7 puanlık farkın çeşitli değişik etkenlerle birlikte, ABD'de başlayan krizin de etkisiyle dün itibarıyla yüzde 24'e çıktığını belirten Elitaş, ''Dünyada bir yangın çıkmış, bunun Türkiye'ye etkisi yüzde 24 ama kapatma davasının Türkiye'ye etkisi, vatandaşlarımızın ödemek zorunda kaldığı yük 16'dan 23'e çıkmış. Buna sebep olanları vicdanlarında muhasebe yapmaya davet ediyorum'' diye konuştu.

Kimsenin milli iradenin önüne geçemeyeceğini vurgulayan Elitaş, hiç kimsenin Türkiye'nin muasır medeniyet seviyesine çıkmasına engel olamayacağını ifade etti.

Elitaş, ''Bütün engellemelere rağmen bu ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için bütün gayretimizle yolumuza devam ediyor, çalışıyoruz'' diye konuştu.

-''ÖNCE KENDİ İÇLERİNDEKİ PİSLİĞİ TEMİZLESİNLER''-

Mustafa Elitaş, ana muhalefet partisinin politikalarına da değinerek, 29 Mart seçimleri öncesi alınacak bir iki puanlık oy için ülkede kriz varmış gibi göstermeye çalışmanın büyük bir sorumsuzluk örneği olduğunu belirtti. Elitaş, ''Önce kendi içlerindeki çamuru, pisliği temizlemeleri gerekir. Kendi içlerindeki pisliği başkalarına bulaştırmak için hiç kimse gayret göstermesin'' dedi.

Ana muhalefet partisi genel başkanının, eşinin ve kendisinin adına neden 2006 yılı öncesi mal beyanında bulunmadığını açıklaması gerektiğini ifade eden Elitaş, ''Milletimiz nasıl 22 Temmuzda bu zihniyete ders verdiyse 29 Martta da gerekli cevabı verecektir. Muhalefet partisi lideri, anayasaya göre meşru olarak iktidara gelmiş ve milli iradenin temsilcisi olan iktidarı uygun olmayan yollarla iktidardan götürmek için çalışan Ergenekon terör örgütüyle ilgili davada, bu örgütün avukatlığını yürüttüğünü açıklama sorumsuzluğunu göstermiştir'' diye konuştu.

TBMM'de iftira ve yalan dolanla Cumhurbaşkanı, hükümet ve milletvekillerine çamur, iftira ve pislik atıldığını iddia eden Elitaş, şunları kaydetti:

''O şahsın adını ağzıma almayı, kendim adına, milletim adına zül kabul ederim. Fakat ona oy veren seçmenlere duyduğum saygıdan dolayı onun milletvekilliğine saygı duymak zorundayım. Çünkü milli iradeye inancımız tamdır. Milletvekillerimiz, vatandaşlarımız o kişiye cevap verilmesini ısrarla söylüyor. Cevap verilen kişinin cevaba değer olması gerekir. Bu bozuk bir plak gibi sürekli korsan yayın yaparak, iftira ve yalanla birlikte yolsuzluk, hırsızlık senaryoları üreterek, çamur ve iftira atmaya çalışmaktadır. Kişinin fikri neyse zikri odur. Bunun aklı fikri ''imkanım olsa da hırsızlık ve yolsuzluk yapsam' düşüncesindedir. Kim her gün dürüstlük ve namustan bahsediyorsa araştırın, geçmişinde hırsızlık, yolsuzluk vardır. Kim her gün Atatürkçülüğünü göstermeye çalışıyorsa geçmişinde Atatürk'le ilgili sıkıntısı vardır.''

Elitaş, kongre süreçlerine de değinerek, Türkiye genelinde ilçe kongrelerinin yapıldığını, il kongrelerinin ise gelecek yıl yapılacağını ifade etti.

Elitaş, Bu sürecin istişarelerle götürülen süreç olduğunu, adaylığın demokratik bir yarış olduğunu belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in ''Kayseri'deki bazı ihalelerden pis kokular geliyor. Bunları Sayın Kılıçdaroğlu'na söyleyeceğim'' sözleriyle de ilgili olarak da Elitaş, ''Kılıçdaroğlu iyi bir hafiye değil'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*