Elitler CHP'ye oy verecek! Ama?

Elitler CHP'ye oy verecek! Ama?.19689
  • Giriş : 10.07.2007 / 09:07:00

Finans sektörünün önde gelenleri CHP diyor ama iktidarda istemiyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiliz Financial Times gazetesi, 22 Temmuz seçimleri öncesinde İstanbul'daki finans çevrelerinin nabzını tuttu. Buna göre ekonomi sektöründeki elit ve seküler kesim, CHP'ye oy verme eğiliminde.

Ancak CHP'nin iktidara gelmesini asla istemiyorlar. İstanbul'daki bir araştırma merkezinin başında bulunan Mahmut Kaya'nın, "Bizler CHP'ye oy vereceğiz; ama umarım iktidara gelmezler." sözlerini aktaran gazete, ticaret ve finans sektöründeki birçok kişinin AK Parti'nin tekrar iktidara gelmesini istediğini vurguladı.

İş dünyasındaki elitlerin siyasi eğilimlerini irdeleyen gazete, CHP taraftarı olan grubun siyasi anlamda AK Parti'ye güvenmediğini; ancak AK Parti'nin bütün muhalefet partilerinden daha modern olduğunu, vurguladı. Türk Ekonomi Kuruluşu Derneği'nin görüşlerine de başvuran gazete, başkan Ercan Uygur'un şu sözlerine yer verdi:

"Türk ekonomisindeki elit tabaka ile AKP arasında geçici bir anlaşma yapılmış gibi. AKP belki laiklik konusunda çok ciddi görünmeyebilir; ancak ülkenin ekonomisi ve küresel konularda muhalefet partilerinden çok daha modern bir partidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious