Eller barış için semaya kalktı

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

Savaşın ülkesi Kosova’da Regaip Kandili’nde eller dünya barışı için duaya kalktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Prizren Cemali Berişa Kültür Evi salonunda düzenlenen geceye; KDTP Genel Başkanı ve Milletvekili Mahir Yağcılar, Adalet Bakanı Yardımcısı Altay Suroy, Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşler Başkanlığı Kosova Temsilcisi Tevfik Yücesoy, İslam Birliği Başkanı Ali Vezay, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) Kosova Temsilcisi Mehmet Yılmaz, yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

KDTP Gençlik Kolu Başkanı Enis Kervan’ın açılış konuşmasıyla başlayan gecede, Kervan: "Bizler siz büyüklerimizin evlatlarıyız ve elbette sizlere yakışır bir şekilde dilimizi, dinimizi yaşatmayı bir borç biliyoruz." dedi.

Kervan daha sonra sözü Prizren Belediye Başkan Yardımcısı Ercan Şapat ve İslam Birliği Başkanı Ali Vezay’a verdi. Vezay, katılımcılara hitaben "Bu mübarek gecede düzenledikleriniz bu geceden dolayı sizlere teşekkür ederim. Osmanlı Balkanlara gelerek Müslümanlığı yaymıştır bundan dolayı ruhları şad olsun." dedi.

Vezay’ın konuşmasının ardından sözü KDTP Genel Başkanı ve Milletvekili Mahir Yağcılar aldı. Yağcılar: "Bugüne kadar bizleri ayakta tutan dinimizdir. Bizleri birleştiren ve geleceğe umut veren elbette dinimizdir. Dinimize sahip çıkalım. Geleneklerimizi koruyalım. Medeniyet ve aydınlığa açık olalım. Dostluk, dayanışma ve birlik içerisinde olalım. Bu kutsal gecelerde fırsat bularak birbirimize yakınlaşalım. Çocuklarımızı, gençlerimizi ve aile değerlerimizi hoşgörü, ibadet ve inançla geliştirelim. Bunu da elbette ve şüphesiz tek rehberimiz dinimiz ve yüce Rabb’imize olan inançtır. Bugün dünyanın birçok yerde savaşlar devam etmekte ve masum insanlar bu savaşlarda çok zarar görmektedir. Bu mübarek gecede dualarımız ve dünya barışı için olsun."dedi.

Yağcılar’ın konuşmasının ardından Hafız Davut Lezi Kur’an-ı Kerim okudu. Ardından Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı Kosova Temsilcisi Tevfik Yücesoy dini bir sohbet yaptı. Programın sonunda Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği Tasavvuf Müziği Kolu’nun söylediği ilahiler gecede duygulu anlar yaşanmasına neden oldu. Program sonunda davetlilere Türkiye’nin Eyüp Belediyesinin gönderdiği Kur’an-ı Kerim’ler halka dağıtıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious