Eller eğitimde eşitlik için kalktı

  • Giriş : 16.11.2006 / 00:00:00

17. Milli Eğitim Şurası'nda 'ÖSS ve Ortaöğretim' konusunu ele alan alt komisyon, "Herkes üniversiteye eşit koşullarda girsin" önerisini 4'e karşı 66 oyla kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

17. Milli Eğitim Şurası'nda, "ÖSS-ortaöğretim" konusunun ele alındığı alt komisyonda yapılan dünkü oylamada "herkes üniversiteye eşit koşullarda girsin" önerisi 4'e karşı 66 oyla kabul edildi. Öneri niteliği taşıyan sonuç, katsayı engeli yüzünden üniversite sınavına girerken puanı düşen meslek lisesi öğrencileri için umut oldu. Kamuoyunda eleştiri konusu olan katsayı farklılığı yüzünden meslek lisesinden mezun olan öğrenciler, ÖSS'de başarılı sonuçlar alsalar dahi istedikleri bölümlere puanları düştüğü için giremiyorlardı.

LİSE MÜDÜRLERİ HAZIRLADI

17. Milli Eğitim Şurası'nda kabul edilen katsayısız üniversiteye giriş sistemini okul müdürleri hazırladı. Sistemi, şuranın üzerinde ençok polemik yapılan komisyonu olan “Türk Milli Eğitim Sistemi'nde Kademeler Arası Geçişler Yönlendirme ve Sınav Sistemi” adlı komisyonda Aydın Fen Lisesi Müdürü Tansel Sarayköylüoğlu, Samsun Fen Lisesi Müdürü Dinçer Ateş ve Eskişehir Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Attila Akıncı hazırladı. Önerilen modele göre, ÖSS tek sınav olmaktan çıkartılarak, lise birinci sınıftan itibaren yıl sonunda bilgi ve beceriye dayalı merkezi sınavlar yapılacak, bu sınavlardan elde edilecek bireysel başarı puanının ağırlıkta olduğu, okul başarısının da dikkate alınacağı yeni bir puanlama sistemi geti-rilecek. Yükseköğretime geçişte yüzde 50 olgunluk sınavı, yüzde 50 de ortaöğretim bitirme sınavı etkili olacak.

DERSANEYE GEREK YOK

Modelde dokuzuncu sınıfta okul notunun şişirilmesi ile yapay öğrenci başarısının önlenmesi de önerildi ve “Kademeler arası geçişi sağlamak maksadıyla okul notu yüzde 25'de tutulmalı ancak bu barajı geçmiş öğrenciler için ilerleyen yıllarda okulu etkinleştirecek şekilde okul notu yüzde 50'ye çıkarılmalıdır" denildi. Değerlendirmelerin 100 puan üzerinden yapılacağı ve sınıf geçmeye esas puanın asgari 50 olacağı belirtilirken, "Dört yılın sonunda sınavlar sonucunda elde edilen Ortaöğretim Bitirme Puanı en az 50 olan öğrenciler ÖSYM tarafından yapılacak Olgunluk Sınavı'na girebilmelidirler. Bu sınavların zorluk derecesi okul dışında kalan dershaneler gibi eğitim kurumlarına ihtiyaç duyulmayacak nitelikte olmalıdır. Sınavlar öğrencileri bir maratona itici değil kullanılabilir bilgilerle, daha çok okula bağlayıcı olmalıdır” denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious