Elma büyüklüğündeki ceviz 1 YTL

Elma büyüklüğündeki ceviz 1 YTL.15153
  • Giriş : 04.11.2008 / 17:45:00

Amasya'nın Merzifon ilçesinde elma büyüklüğündeki cevizler pazarda tanesi 1 YTL'den satılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ağırlığı 40 ila 60 gram arasında değişen ve normal cevizin üç katı büyüklüğe sahip olan dev cevizlerin Merzifon'da yetiştiğine inanamayan ilçe halkı, ilk defa gördükleri bu büyüklükteki cevizlere yoğun ilgi gösteriyor.
'Aşılı limon cevizi' olarak bilinen cevizlerin üretim ve satışını yapan Osman Gül, elma büyüklüğündeki cevizleri ilk kez görenlerin, bu cevizlerin Merzifon'da yetiştiğine inanamadıklarını söyledi. Büyüklüğü ile görenleri hayrete düşüren cevizlerin Merzifon'da Çaybaşı Köyü ve Kayadüzü'nde yetiştirdiklerini aktaran Gül, gösterilen ilgiden memnun olduğunu ifade etti.

Yağ oranının normal cevize göre düşük olması nedeniyle de vatandaşların tercih ettiğini dile getiren Gül, "Ağırlıkları 40 ila 60 gram arasında değişen cevizler Merzifon'a özgü. Daha çok tohum amaçlı kullanılan cevizler, ilçenin neresine dikilirse dikilsin rahatlıkla büyüyor. Yer sorunu olmuyor. Ancak aşılı limon cevizleri ilçe genelinde yeni yetiştirilmeye başlandı. Bu nedenle de vatandaşlar ilk kez gördüğü için şaşırıyor. Bu ceviz ağacı diğer ağaçlara oranla bodur. Şemsiye gibi açılıyor." dedi.

Ceviz üreticilerinden Burhanettin Köse de tohum olarak kullanılan bu cevizin sivri kısmının yukarı gelecek şekilde dikilmesi ve üzerine bir avuç kum atılmasının yeterli olduğunu açıkladı. Köse, Merzifonluları yağ oranı düşük olması nedeniyle bu cevize alıştırmaya çalıştıklarını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*