Elma dalında satılıyor

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Isparta'nın Senirkent ilçesinde bu yıl 126 bin ton elma bahçeden satıldı. Kalan yaklaşık 60 bin ton elmanın da ilçede bulunan dört ayrı soğuk hava deposuna konduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İlçe Tarım Müdürü M. Ali Özkan, elma üretiminin geçen yıllara oranla çok fazla olmadığını ve normal değerinde satıldığını söyledi. Özkan, ayrıca yurt dışından ithal yapılmayacağı yönündeki duyumların üreticileri memnun ettiğini belirterek, "Rekolte 150 bin ton civarında. Asgari 60 yeni kuruştan satılan elma ilçe ekonomisine ortalama 90 milyon YTL katkısı oluyor" diye konuştu.

İl Genel Meclisi üyesi ve Büyükkabacalı elma üreticisi A. İhsan Temurçin ise, üretilen elmaların yüzde 70'inin bahçeden satıldığını, bunun iyi bir oran olduğunu açıkladı. Elma üreticisinin rekolte fiyatlardan memnun olduğunu dile getiren Temurçin, "Üreticinin yüzü gülüyor" dedi.

Senirkent'te dört soğuk hava deposunun 80 bin ton kapasitesinde olduğu bilgisini veren depo sahiplerinden Kemal Tavlı, "Şu an depoların hepsi dolu. Elmaların kilosu 75 yeni kuruş ile 1 YTL arasında satılıyor. Elma, cins ve kalitesine göre alıcı buluyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious