ELT cihazı var ama çalışmıyor

ELT cihazı var ama çalışmıyor.15825
  • Giriş : 26.03.2009 / 17:35:00
  • Güncelleme : 26.03.2009 / 18:42:07

Cep telefonlarından gece 2'ye kadar sinyal alındı. Arama 3 bin kişiyle devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yazıcıoğlu'nun Kahramanmaraş'tan Yozgat'a giderken bindiği ve dün saat 15.55'te düştüğü bilgisi emniyet güçlerine ulaşan helikopterdeki cep telefonlarından ilk sinyal saat 16.22'de alınarak bölge tespiti yapıldı.

Bunun üzerine Ulaştırma Bakanlığı bünyesindeki Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi harekete geçerek, helikopterlerde yer tespitine olanak sağlayan ''ELT'' cihazıyla irtibat kurmaya çalıştı. Ancak ''cihazın bozuk olması, helikopterde bulunmaması veya sert düşüş yüzünden çalışmaması'' nedeniyle ELT'den sinyal alınamadı.

Yetkililer, bunun üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK) helikopterde bulunanların cep telefonları aracılığıyla yer tespitinin yapılmasını talep etti.

CEP TELEFONLARINDAN SİNYALLER GECE KESİLDİ

BTK'ya dün saat 16.20'de gelen bu talep üzerine kurum saat 16.22'de bölgede baz istasyonları bulunan Avea ve Turkcell'in kullanıldığı operatöre ait 3 ayrı cep telefonundan ilk sinyalleri aldı. Böylece düşen helikopterin yeri Kahramanmaraş'taki Göksun bölgesi olarak tespit edildi.

Ancak 3 telefondan alınan sinyaller aynı noktayı işaret etmesine rağmen, 1 kilometre eninde, 30 kilometre uzunluğunda bir alanı işaret ediyordu.

Bu nedenle arama alanı çok geniş bir alana yayıldı. Çalışmalar, bu büyüklükte bir alanın yanı sıra dağlık bir alanda, zor coğrafi şartlarda ve olumsuz hava koşulları altında sürdürülüyor.

Yetkililer, cep telefonlarının şarjının bitmesi durumunda sinyal alımının kesildiğini, bu nedenle gece 02.00'den beri düşen helikopterde bulunan telefonlardan sinyal alınamadığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*