Elvan üçüncülükle yetindi

Elvan üçüncülükle yetindi.14624
  • Giriş : 22.06.2008 / 22:44:00

Avrupa Atletizm Birliği EAA Avrupa Kupası 1. Lig Yarışları İstanbul'da yapılan müsabakalarla sona ererken, Türkiye erkeklerde yedinci, bayanlarda üçüncü oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılan, 11 ülkeden 8'er bayan ve erkek takımın mücadele ettiği organizasyonda Türkiye, erkeklerde 79 puanla yedinci, bayanlarda da 90.5 puanla üçüncü oldu.

Erkeklerde İsveç 117 puanla 1., Ukrayna 106.5 ile 2., Slovenya 96 puanla üçüncülüğü elde ederken, bayanlarda Yunanistan 122 puanla birinci, Romanya 117.5 ile ikinci oldu.

25 bayan ve 25 erkek olmak üzere toplam 50 sporcu ile organizasyonda yer alan Türkiye'de bugün bayanlar 5000 metre yarışında Elvan Abeylegesse 15.26.33'lük, 100 metre engelli yarışında Nevin Yanıt 12.73'lik derecesiyle birinci olurken, erkeklerde de 3000 metre engelli yarışında Halil Akkaş 8.31.65'lik, 3000 metre yarışında Selim Bayrak 8.01.38'lik dereceleriyle ilk sırada yer aldılar.

Türkiye bayanlar çekiç atma mücadelesinde de Sviatlana Sudak ile ikincilik elde etti.

-4X400 BAYRAK TAKIMLARINDAN REKOR-

Bayan ve erkek 4x400 bayrak takımları Türkiye rekoru kırdı.

Bayanlarda Birsen Yavuz, Özge Gürler, Melis Redif ve Pınar Saka'dan oluşan Türk takımı 3.34.94'lük dereceleriyle genel klasmanda ikinci olmasına rağmen, 2005 yılında koşulan 3.36.49'luk dereceyi geliştirerek rekor kırdılar.

Erkeklerde Yahya Işık, Ali Ekber Kayaş, Ercan Sunu ve Serdar Tamaç'tan oluşan bayrak takımı genel klasmanda altıncı olmasına rağmen 3.09.58'lik dereceleriyle, 1999 yılında koşulan 3.10.26'lık dereceyi geliştirerek yeni rekorun sahibi oldular.

Nevin Yanıt, 100 metre engellide 12.73 ile kendisine ait olan 12.76'lık derecelik Türkiye rekorunu geçmesine rağmen, rüzgar hızının fazla olması nedeniyle bu rekor geçerli sayılmadı.

Organizasyonda Hırvatistanlı sporcu Blanka Vlasic yüksek atlamada elde ettiği 2.06'lük dereceyle hem kendisinin en iyi derecesini hemde yüksek atlamada bu yılki en iyi dereceyi elde etti.

-ERKEKLER-

Yarışmalarda kategorilerinde ilk üçe giren erkekler sporcular şöyle:

Disk Atma: Gabur Mate (Macaristan) 64.07, Niklas Arrhenius (İsveç) 62.87, Oleksiy Semenov (Ukrayna) 61.91
Sırıkla Atlama: Alhaji Jeng (İsveç) 5.62, Jure Rovan (Slovenya) 5.52, Aleksandr Bubka (Ukrayna) 5.42
Cirit Atma: Levente Bartha (Romanya) 78.90, Magnus Arvidsson (İsveç) 77.54, Roman Avramenko (Ukrayna) 76.31
Üç Adım Atlama: Viktor Kuznyetsov (Ukrayna) 16.96, Alin Anghel (Romanya) 16.33, Andrej Batagelj (Slovenya) 16.09
110 Metre Engelli: Robert Kronberg (İsveç) 13.68, Andreas Kundert (İsviçre) 13.69, Damjan Zlatnar (Slovenya) 13.71
200 Metre: Johan Wissman (İsveç) 20.30, Marc Schneeberger (İsviçre) 20.67, İgor Bodrov (Ukrayna) 20.74
800 Metre: Mattias Claesson (İsveç) 1.51.34, Tamas Kazi (Macaristan) 1.51.56, Christian Niederberger (İsviçre) 1.51.60
3000 Metre Engelli: Halil Akkaş 8.31.65, Mustafa Mohamed (İsveç) 8.32.61, Bostjan Buc (Slovenya) 8.39.39
3000 Metre: Selim Bayrak 8.01.38, Daniel Vogeli (İsviçre) 8.05.67, Henrik Skoog (İsveç) 8.07.19

4X400 (Bayrak): Ukrayna 3.06.72, Slovenya 3.08.10, İsveç 3.08.24 -

BAYANLAR-

Organizasyonda yarıştıkları kategorilerde ilk üçe giren bayan sporcular şöyle:
Çekiç Atma: İvana Brkljacic (Hırvatistan) 69.37, Sviatlana Sudak 66.37, Bianca Perie (Romanya) 65.80
Gülle Atma: Anca Heltne (Romanya) 17.54, Helena Engman (İsveç) 17.39, İrini Terzoglou (Yunanistan) 16.98
Yüksek Atlama: Blanka Vlasic (Hırvatistan) 2.06, Emma Green (İsveç) 1.94, Adonia Steryiou (Yunanistan) 1.91
Uzun Atlama: Carolina Klüft (İsveç) 6.87, Hrisopiyi Devetzi (Yunanistan) 6.74, Viorica Tigau (Romanya) 6.51
100 Metre Engelli: Nevin Yanıt 12.73, Jelena Jotanoviç (Sırbistan) 13.16, Flora Redoumi (Yunanistan), 13.21
200 Metre: Fani Halkia (Yunanistan) 23.33, Nikolett Listar (Macaristan) 23.44, Gabriella Laleva (Bulgaristan) 23.55
1500 Metre: Cristina Vasiloiu (Romanya) 4.15.47, Daniela Yordanova (Bulgaristan) 4.15.95, Marina Muncan (Sırbistan) 4.16.28
5000 Metre: Elvan Abeylegesse 15.26.33, Olivera Jevtiç (Sırbistan) 15.31.78, Daniela Donisa (Romanya) 16.19.55

4x400 (Bayrak): Yunanistan 3.33.07, Türkiye 3.34.94, Romanya 3.35.57 Avrupa Kupası'nda önümüzdeki yıl statü değişeceği için ligden herhangi bir takımın küme düşmeyeceği bildirildi.

Bu arada, organizasyon sonunda erkeklerde birinci olan İsveç ile bayanlarda birinciliği elde eden Yunanistan'ın sporcuları kürsüye çıkarken, Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi ve yetkililer, sporculara çiçek verdi.

Öte yandan, sporseverlerin fazla ilgi göstermediği organizasyonu yaklaşık 300 seyirci takip etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious