Elvan yine birinci oldu

Elvan yine birinci oldu.15130
  • Giriş : 12.04.2008 / 20:44:00

Atletizmde 12. Avrupa Kupası 10 Bin Metre Yarışları'nda, erkeklerde Selim Bayrak, bayanlarda ise Elvan Abeylegesse birinciliği elde ettiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ENKA Sadi Gülçelik Spor Kompleksi'nde yapılan yarışlarda, erkeklerde Selim Bayrak, bayanlarda ise Elvan Abeylegesse birinciliği elde ettiler. Atletizmde 12. Avrupa Kupası 10 Bin Metre Yarışları İstanbul'da yapılırken, bayanlar ve erkeklerde birinciliği Türk sporcular elde etti.

ENKA Sadi Gülçelik Spor Kompleksi'nde gerçekleştirilen yarışlarda, bayanlarda piste çıkan Türk sporcu Elven Abeylegesse, 31.36.33'lük derecesiyle birinci oldu. Daha önce Pekin Olimpiyatları'na katılmayı garantileyen Abeylegesse'nin ardından, Hollanda'dan Lornah Kiplagat, 31.53.72'lik derecesiyle ikinciliği, yine Hollanda'dan Hilda Kibet ise 32.05.49'luk derecesiyle üçüncülüğü aldı. Diğer Türk sporculardan Türkan Erişmiş, 35.17.11'lik dereceyle 19., Bahar Doğan, 35.34.18'lik dereceyle 21. olurken, Sultan Haydar ise yarışmayı tamamlayamadı.

Antalya ve İtalya'nın Ferrara kentinde yapılan son 2 yarışın birincisi 10 bin metrede son Dünya Şampiyonası'nın gümüş madalyalı sporcusu Elvan Abeylegesse, İstanbul'da da birinciliği kaptırmadı.

Abeylegesse, özellikle Hollanda adına yarışa katılan Kenyalı atlet Dünya Şampiyonu Kiplagat ile kuzeni Kibet'i geçerek büyük bir başarıya imza attı. Yarış sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Abeylegesse, birinci olduğu için büyük bir mutluluk yaşadığını belirterek, ''Kazanmak için hazırlanmıştım. Kendi evimde yarıştım. Olimpiyatlarda hedefim altın madalya'' dedi. Bu arada organizasyonda takım olarak bayanlarda 2 ülke yarışırken, Belarus birinciliği, Türkiye de ikinciliği elde etti.

-SELİM BAYRAK TÜRKİYE REKORU KIRDI-

Erkeklerde birinci olan Selim Bayrak, 27.47.75'lik derecesiyle aynı zamanda yeni Türkiye rekorunun da sahibi oldu. Bayrak, 28.19.77'lik Zeki Öztürk'e ait Türkiye rekorunu geliştirerek rekora ulaştı. Yarışta Selim Bayrak'ın ardından İspanyol Carles Castillejo, 28.07.55 ile ikinciliği, Rus Oleg Kulkov da 28.48.55 ile üçüncülüğü aldı. Bayrak, elde ettiği başarıyla Türkiye'yi olimpiyatlarda temsil etme hakkını kazandı. Öte yandan erkeklerde yarışan Türk sporculardan Kemal Koyuncu, 30.06.22 ile 12., Muğdat Öztürk, 31.33.20'lik derecesiyle 22., Ali Topkara 31.52.14'lük derecesiyle 23. olurken, Fatih Bilgiç ve Sabri Kara ise yarışı tamamlayamadı.

Erkeklerde takım sıralamasında Rusya 1., İspanya 2. ve İtalya 3. olurken, Türkiye ise dördüncülüğü elde etti. Türkiye'ye erkeklerde birinciliği getiren Selim Bayrak, yarış sonrası yaptığı açıklamada, çok çalıştığını ifade ederek, ''Birincilik benim için moral oldu. Bundan daha iyi koşabilirim. Çok çalıştığım için bu sonucu elde ettim. Olimpiyatlarda inşallah madalya getiririm'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious