Elvan'a İsveç modeli tamir

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Bu kadarına da pes! Elvan Abeylegesse'nin sakatlığı aşil tendonunda değil, omurgasındaymış.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Şampiyonası'nda 10 binde yarışı bırakan Milli atlet, Cumartesi 5000'de piste çıkabilir.

Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda, sakatlığı nedeniyle 10 bin'de yarışı bırakmak zorunda kalan Elvan Abeylegesse'nin, aşil tendonundaki sorunun aslında omurgasındaki eğrilikten kaynaklandığı tespit edildi.

İspanya'da Nisan ayında yapılan yarışlarda ortaya çıkan ve Avrupa Şampiyonası'na kadar geçen sürede milli atletin aşil tendonundaki sorununa yönelik süren tedavilerin, doğru teşhis edilmediği ortaya çıktı.

Abeylegesse'yi kontrol eden İsveçli doktor Mikael Molin, milli atletin omurgasının en üst kısmında sola doğru bir eğiklik bulunduğunu, omurganın alt kısmının da bu nedenle vücudun dengesini sağlamak için aynı yöne döndüğünü ve bu yüzden milli atletin sağ bacağının diğerine göre 2 santimetre kısa olduğunu tespit etti.

Bacak boylarındaki farklılık nedeniyle Elvan'ın sağ aşil tendonuna fazla yüklendiğini belirleyen Chiropratic (omurga ve sinir sistemi arasındaki etkileşimi tedavi eden, omurgaları düzenlemek için kullanılan bir metot) uzmanı doktor Molin, omurgayı eski haline getirebileceğini ve vücuttaki mekanik arızayı giderebileceğini taahhüt etti.

Milli atletin antrenörü Ertan Hatipoğlu, İsveçli doktorun bulgularıyla kendisini de tatmin ettiğini belirterek, ''Doktor Molin, Elvan'ı cumartesiye kadar koşacak duruma getireceğini söyledi. Büyük ihtimalle cumartesi günü 5 bin metrede Elvan piste çıkacak'' diye konuştu.

Elvan Abeylegesse'nin 5 bin metre finali için yüksek irtifada yapmayı planladığı antrenman programı, milli atlet istemediği için iptal edildi. Elvan, tedavisine ve antrenmanlarına Göteborg'da devam edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious