'Elvan'a laf söyleyen kafatasçı faşisttir'

'Elvan'a laf söyleyen kafatasçı faşisttir'.11918
  • Giriş : 20.08.2008 / 10:09:00

Usta kalem Hıncal uluç Elvan'ı eleştirenlere sert yanıt verdi. Uluç "Aurelio'ya da Elvan'a da kimsenin laf söylemeye hakkı yok. Söyleyenler kafatasçı faşistlerdir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hıncal Uluç'un yazısı

Türk asıllı olmaması nedeniyle fazla önemsemeyenler var ama Türkiye açısından büyük bir başarı. Bir defa olimpiyatlardaki ilk madalyamız.

Ben bunları tartışmam. Türkiye'de çok çirkin bir ırkçılık baş gösterdi. Cumhuriyet gazetesi bile laf etmeye başladı. Anayasa der ki "Türkiye Cumhuriyeti'ne vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes Türk'tür." Yani Türk Anayasası'nda bir kan lafı değil, bir hukuk lafı var. Bunu Cumhuriyet gazetesi anlamazsa kim anlayabilir. O zaman 'Ben Türküm' diyen Elvan'ı 'Devşirme' diye yerin dibine sokarsan 'Ben Türk değilim' diyen Kürt teröristlere nasıl karşı çıkabilirsin!.. Elvan ile dağdaki askerime pusu kuran Kürt'ün bağları ortak. O ne kadar Türk'se o kadar Türk; o ne kadar Türk değilse o da o kadar Türk değil. Ama bana sorarsan ikisi de Türk. Çünkü benim anayasam kan anayasası değil. Benim anayasam hukuk anayasası. Türkiye Cumhuriyeti'ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür. Mehmet Aurelio'ya da Elvan'a da kimsenin laf söylemeye hakkı yok. Söyleyenler kafatasçı faşistlerdir. Ben bunu her yerde okumaya hazırım ama Cumhuriyet'te olmasını kabullenemedim. "Türk çocuklarının önünü kesiyormuş." Elvan ne çocuğu!.. Elinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kimliği olan Elvan ne çocuğu? Bir de üstelik bütün dünyada böyle. Almanya Milli Takımı'na daha geçen hafta bir Türk daha çağrıldı. Yani kan olarak. Ne olacak? Amerika gibi dünyanın bir numaralı atletizm takımında Kenyalılar koşuyor, Hintliler koşuyor. Amerika Jimnastik Kız Takımı'nı gördünüz mü? Bir Rus, bir Hintli, bir Çinli; hocası Rumen. Ama hepsi Amerikan vatandaşı bunların. Böyle bir şey kaldı mı dünyada!.. MHP bile bundan koptu artık. Böyle bir şey yok. 'Devşirme' lafını kullananlar utansın.

TÜRKİYE'DE GELİŞTİ

_Üstelik Elvan 1999'dan bu yana Türkiye'de. Türkiye'de dünyanın tanıdığı bir isim oldu.

Tabii... Tabii... Etiyopya'dayken Elvan atlet değildi. Türkiye'de atlet oldu. Kim ne derse desin!.. Ayrıca değil!.. Trinuesh Dibaba'yı alayım ben şimdi seneye Dünya Şampiyonu olsun, gider boynuna sarılırım. Çünkü omzunda Türk bayrağı ile dolaşacak 100 bin kişilik stadyumda ve bütün dünya onu Türk bayrağı ile görecek. Atletizmi Eurosport'ta ve İngilizce olarak izliyorum. Bir sürü sporcu kendi ülkelerinin dışında bayraklarla yarışıyorlar. Bin 500 metrede 3 Kenyalıya izin varken, 10 tane Kenyalı koştu ama birisi Bahreynli Kenyalı, birisi Katarlı Kenyalı, birisi Amerikalı Kenyalı. Orijinini söylüyor. 'Bu Kenyalıydı diyor ama şimdi Amerikalı, şimdi Türk, şimdi Jamaikalı...' deniyor. 'Yıllar yılı Jamaikalılar ilk defa 100 metre kazandılar.' Olur mu! 96'nın şampiyonu Bailey Jamaikalı değil miydi? 2000'in şampiyonu Christie, Jamaikalı değil mi? Ama birisi İngiliz pasaportu ile yarıştı, birisi Kanada pasaportu ile yarıştı. İlk defa birisi Jamaika pasaportu ile yarıştı. Bu iş böyle.

_Açılışı eleştirmiş, oyunlara ilginin de düşük olduğunu söylemiştiniz ama gördüğüm kadarıyla ilgi yükseldi.

Yok. Sidney ile yarışamaz. Sidney'de her yer tıklım tıklım doluydu. 100 metrenin, bütün dünyanın merakla beklediği yarışın koşulduğu gün dahi Olimpiyat Stadı'nda boşluklar vardı. Açılış konusundaki eleştirilerime şiddetle devam ediyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*