Elveda Rumeli setinin konuğu Cumhurbaşkanı Gül

Elveda Rumeli setinin konuğu Cumhurbaşkanı Gül.20163
  • Giriş : 01.05.2008 / 22:04:00

Gül, Makedonya'da Atatürk'ün askeri eğitim aldığı Manastır Askeri İdadisi ve ''Elveda Rumeli'' dizisinin setini gezdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''15. Orta Avrupa Ülkeleri Cumhurbaşkanları Zirvesi''ne katılmak üzere bulunduğu Makedonya'da Manastır kentine giderek, Atatürk'ün askeri eğitim aldığı Manastır Askeri İdadisi ve ''Elveda Rumeli'' dizisinin setini gezdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Makedonya ziyaretinin ilk gününde, Resne kentinin ardından Manastır'a gitti.

Gül, bugün müze olarak kullanılan Ulu Önder Atatürk'ün 1896-1899 yılları arasında askeri eğitim gördüğü Manastır Askeri İdadisi'ni ziyaret etti.

Türk soydaşlar ve çocuklar tarafından sevgi gösterileriyle karşılanan Cumhurbaşkanı Gül'e, 2 Türk öğrenci Atatürk şiirleri okudu.

Atatürk için askeri idadinin içinde oluşturulan özel anı odasını gezen Cumhurbaşkanı Gül, buradaki Atatürk büstüne çelenk bıraktı.

Odadaki özel anı defterini imzalayan Cumhurbaşkanı Gül, deftere şunları yazdı:

''Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 1896-1899 yılları arasında askeri eğitimini sürdürdüğü bu mekanı ziyaret etmekten büyük mutluluk ve onur duyuyorum.

Ulu Önder Atatürk; bilgisi, kişiliği ve ileri görüşlülüğüyle yalnızca Türk milletinin değil, uluslararası toplumun da beğeni ve takdirini kazanmış büyük bir komutan ve devlet adamıdır.

Bugün, bu tarihi binada Ulu Önder Atatürk adına özel bir anı odasının mevcudiyeti, Türkiye ve Makedonya arasındaki sağlam ve köklü ilişkiler ile Makedonya'nın kadirşinaslığının göstergesidir.

Bu anı odasının oluşturulmasında emeği geçen ve katkıda bulunan herkese en samimi duygularımla teşekkür ve takdirlerimi iletiyorum.

Bu vesileyle büyük Atatürk'ü bir kez daha minnet ve şükranlarımla anıyorum.''

Cumhurbaşkanı Gül, odadaki fotoğraflar, üniformalar hakkında da yetkililerden bilgi aldı.

Gül'e Manastır Belediye Başkanı tarafından bir de plaket sunuldu.

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Manastır'ın merkezindeki Şirok Sokağında yürüyerek 1506 yılında yapılan ve Manastır Kadısı İshak Çelebi'nin adını taşıyan camiyi gezdi.

Yol boyunca kendisine ilgi gösteren Türk soydaşlarla sohbet eden Cumhurbaşkanı Gül, çocukları kucağına alarak sevdi ve onlarla fotoğraf çektirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra özel bir televizyon kanalında yayınlanan ''Elveda Rumeli'' dizisinin setini ziyaret etti.

Gül'ü, sete gelişinde, dizide ''Sütçü Ramiz'' karakterini canlandıran sanatçı Erdal Özyağcılar karşıladı.Kendisini Manastır'da ve setlerinde görmekten duyduğu mutluluğu Cumhurbaşkanı Gül'e aktaran Özyağcılar ziyareti için Cumhurbaşkanı'na teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Gül de Türklerin 600 yıldır Balkanlar'da olduğunu ve ortak bir kültür bulunduğunu belirterek, ''600 yıllık tarihi canlandırdığınız için teşekkür ederim. Balkanlar, bizim için çok önemli. Türkler, İstanbul'dan önce Üsküp'ü fethetti. Bizim dostluğumuz, çok eskilere dayanıyor, siz de buna büyük katkıda bulundunuz. Diziniz, kültürler arası diyaloğa ve Balkanlar'la işbirliğine de büyük katkı sağladı'' dedi.Rumeli ve Balkanlar'daki insanların her zaman sıcak olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, dizinin kendisine Balkanları, tarihi, Balkanlar ile Türklerin beraber olduğunu ve ortak kültürü hatırlattığını dile getirerek, evde olduğu sürece diziyi izlediğini kaydetti.Dizinin çekildiği seti gezen Cumhurbaşkanı Gül, oyuncular ve set ekibiyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Gül, Manastır ziyaretinin ardından zirvenin yapılacağı Ohri şehrine geçti.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious