'Elysee'deki Meçhul Adam'

  • Giriş : 14.02.2007 / 00:00:00

Fransa lideri Jacques Chirac, 'Elysee'deki Meçhul Adam' adlı kitabında özel yaşamını ve siyasi kariyerini anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sosyalist Chirac, 1987'deki cumhurbaşkanlığı döneminde Ulusal Cephe lideri aşırı sağcı Jean Mari Le Pen ile 'yakınlaşması' yönündeki siyasi telkinlere şiddetle karşı çıkıyordu.

Jean Mari Le Pen ise, Chirac ile yakınlık kurmanın arayışı içindeydi.

Tatil yapan Chirac'ın, denizden çıktığında kendisine seslenen kişinin Jean Mari Le Pen olduğunu ve birlikte fotoğraflarının çekildiğini anlaması aynı ana rastladı.

Chirac, politikalarına kendi deyimiyle alerji hissettiği Le Pen ile fotoğraflanmaktan rahatsız oldu, tuzağa düşürüldüğünü anladı.

Sipahioğlu yardımına koştu

Chirac'ı bu tuzaktan kurtaran ise Sipa ajansı sahibi Gökşin Sipahioğlu oldu.

Fransa Cumhurbaşkanı Chirac, 20 yıl aradan sonra bu olaydan nasıl sıyrıldığını siyasi vasiyetnamesi niteliğindeki kitabı 'Elysee'deki Meçhul Adam' kitabında anlattı.

Chirac kitabında, Le Pen aynı karede fotoğraflandıktan birkaç saat sonra Gökşin Sipahioglu ile bir araya geldiğini, Sipahioğlu'nun kendisine "Bu resmi satın alıp medyaya dağıtmam için teklif aldım. Ben bu tarz yöntemlere karşıyım ve bu yapılandan şoke oldum" dediğini yazdı.

Chirac, fotoğrafı ajanstan satın almak istediğini ancak Sipa ajansı sahibinin, "Gerek yok, ben aldım ve negatifiyle birlikte size hediye ediyorum" cevabı verdiğini de kitapta açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı, Sipahioğlu'na vefa borcunu ise bu yıl ödedi. Chirac, bu yılın 19 Ocak tarihinde, yani olaydan 20 yıl sonra Elysee Sarayı'nda düzenlenen bir törenle Sipahioglu'na Legion d'honneure nişanı ile ödüllendirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious