Emanet paranız ne kadar güvende?

Emanet paranız ne kadar güvende?.13182
  • Giriş : 30.10.2008 / 08:49:00

Kazanayım derken paranızdan olmayın. Finansal piyasaların bu kadar dalgalı seyrettiği şu günlerde "fon içerisindeyseniz" daha özel dikkat göstermeniz gerekir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ekonomi geliştikçe farklı yatırım tercihleri ve seçenekleri de oluşturuldu. Günümüzde o kadar fazla yatırım seçeneği var ki, sade bir vatandaşın bu yatırım tercihlerinden doğru şekilde yararlanması nerdeyse imkânsız.

Fon yönetimi kavramının temelinde "para yönetmek de bir sanattır" ve bu işi de uzmanlarına bırakalım mantığı bulunur. Birikimlerini sadece banka mevduatında değerlendirmek istemeyenler için çok seçenekli yatırım imkânları oluşturulmuştur.

Bugünlerde en fazla duyduğumuz kelimelerden biri de şüphesiz "hedge fonlar"dır. Küresel krizin son aşamasında bu fonların batmalarından veya en azından çok fazla küçüleceklerinden bahsediliyor. Daha şimdiden 2 trilyon doların üzerinde bir kayıplarının olduğuna da dikkat çekildiğini unutmayalım.

Batılı gelişmiş ülkelerde fonlar batıyor, zarar ediyor söylemlerini duyduğunuzda "bize ne?" deyip geçebilir misiniz? Veya, zaten fona para yatıranlar zengindir onlar kaybederse kaybetsin, demek doğru mudur?

Bugün ülkemize bakınız. Kendi hesaplarınıza bakınız. Örneğin maaş alıyorsunuz ve maaşınız bankada sadece birkaç gün kalıyor. Bankalar size "paranız boştayken de kazanın" diye bir sözleşme imzalattı ise bu büyük ihtimalle "fon hesabıdır".

Bakınız sade bir vatandaş için dahi "fon hesabı" söz konusudur. Sadece birkaç gün içinde dahi fon alımı ve satımına maruz kalabilirsiniz. Ve bu fon işleminde kazanıp kazanmadığınızı, ne komisyon ödediğinizi izlemezseniz kazanç veya bugünlerde yaşandığı gibi bazı kayıplarla da karşılaşabilirsiniz.

Ülkemizde fon yönetimi mantığını halka açık yatırım ortaklıkları tablosunu örnek alıp değerlendirebiliriz. Bu tabloya göre tam bir çöküş, tam bir kaos durumu vardır. Halktan toplanan milyonlarca para ya işlem zararı veya işlem komisyonu veya da yönetim gideri gibi isimlerle yönetici kurumlara da aktarılabiliyor.

Finansal piyasaların bu kadar dalgalı seyrettiği bu günlerde "fon içerisindeyseniz" özel bir dikkat daha göstermeniz gerekiyor. Örneğin emeklilik hayali ile aylık gelirinizin bir kısmını bu şirketlere aktardınız. Yatırım tercihinizi belirlemiş olmanıza rağmen sizin asıl emeklilik maaşınızı belirleyen o fon ve şirket yönetiminin başarısı olacaktır.

Yüzde 16'dan tahvil alıp bekleyenle yüzde 24'den tahvil alanların getirisi ve emeklilik maaşı aynı para yatırılsa dahi çok farklı olacaktır. Paranızı yönetenler size kazandırıyor mu kaybettiriyor mu? Hayallerinizi başkalarının yönettiğini ve bu yönetim karşılığında ücret, komisyon ve diğer isimler altında kesintiler yaptıklarını hiç unutmayın.

Paranıza sahip çıkın. Bankalardaki paranıza, emeklilik şirketlerinizdeki paranıza da sahip çıkın. Sorun, denetleyin: kim kazandırıyor kim kaybettiriyor?

Unutmayın ki halka açık örnekler pek iç açıcı değil.

Kazanayım derken bir de paranızdan olmayın.

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*