Emekli Albay Korkmaz Cumhurbaşkanı adayı!

  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

Emekli Albay Fethi Korkmaz, Nisan 2007'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Korkmaz, TBMM'de kamuoyunun kabullenebileceği bir Cumhurbaşkanı adayının çıkmamaması durumunda, Türkiye'de bir ilk olmak, demokrasiye katkıda bulunmak ve cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi için kamuoyu oluşturmak üzere aktif destek beklediğini söyledi.

Trabzon Zorlu Grand Otel'de düzenlenen basın toplantısıyla adaylığını açıklayan Emekli Albay Fethi Korkmaz, hükümeti eleştirerek yaşanan bunca olaya karşı İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun halen görevi başında olmasını hayretle karşıladığını ifade etti. Korkmaz, "Türkiye'nin büyük şehirlerinde hala iç güvenlik problemi var. Halk sokağa çıkamıyor. Bu kadar sıkıntıya rağmen Bakan Aksu'nun değiştirilmesiyle ilgili konunun gündeme getirilmemesi hayret vericidir. Bakan Aksu, meclisteki 70 Kürt milletvekilinin temsilcisi olduğu için görevden alınamıyor. Çünkü o görevden alınırsa 70 milletvekili de gider diye korkuyorlar." dedi.

Son zamanlarda askeri mensupların mafya olaylarına karışmasıyla ilgili soruya ise Korkmaz şu yanıtı verdi: "Her meslek grubunun içerisinde çürükler vardır. Benim çürüğüm iyi diyecek halim yok. Hırsız, asker de olsa hırsızdır. Burada bütün kurumlar kendi içerisindeki çürükleri temizlemesi gerekir. Bunun başka yolu yoktur. Ama devletin bu tür olayların önlenmesi için tedbir alması gerekir."

Türkiye'deki başörtüsü problemiyle ilgili insanların kişisel haklarına karşı duyarlı davranılması gerektiğini hatırlatan Korkmaz, "Üniversitede tartışılan başörtüsü yasağı kaldırılırsa bu öğrenciler diğer öğrenciler üzerinde baskı oluşturur diyorlar. Bunun örneğini Danıştay saldırısı sonrası Anıtkabir'e yürüyenler içerisinde bulunan türbanlı bir bayana açık hanımların yaptığını gördük. Maalesef bu olayın tersi de söz konusudur. Eğer bu olayları kontrol etmezsek iki yönlü devam edecektir. Bu tür olaylar karşısında duyarlı davranılması gerekmektedir. Ama nasıl ki Türk'le Kürt'ün kardeşliğini kimse engelliyemiyorsa örtülüyle örtüsüzün de kardeşliğini kimse bozamaz. Bizi kimse birbirimize düşüremez. Bunun için gayret etmeliyiz, birbirimize bağlanmalıyız, olaylara seyirci kalmamalıyız. 10 yıl önce böyle bir problem yoktu." dedi.

12 Eylül'deki sağ sol inatlaşmasının Türkiye'yi gerilere götürdüğünü vurgulayan Korkmaz, "Ben demokrasiye inanan bir kişiyim. Seçimle gelmiş bir hükümetin seçimle gitmesi gerekiyor. Sizin kadar ben de hükümetlerin kötü olaylarla gitmesinden korkuyorum." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious