Emekli asker Küçük gözaltına alınırken neler yaşandı?

Emekli asker Küçük gözaltına alınırken neler yaşandı?.10130
  • Giriş : 29.01.2008 / 10:57:00

Veli Küçük Gözaltına alınırken polislerden izin isteyerek cep telefonuyla 8 görüşme yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ergenekon operasyonunda tutuklanan Veli Küçük gözaltına alınırken, polislerden izin isteyerek cep telefonuyla 8 görüşme yaptı. Üst düzey komutanları arayan Küçük'ü etkili dostları da kurtaramadı.

Yeni Şafak'ın haberine göre, Ergenekon terör örgütü operasyonu kapsamında, 'halkı hükümete karşı kışkırtmak' suçlamasıyla tutuklanan emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün gözaltına alınırken, evinin kapısında bekleyen polislerden izin isteyerek tanıdığı üst düzey komutanları ve mahkeme üyelerini aradığı ancak yardım göremediği ortaya çıktı.

ASKERİ LOJMANDA SAAT 06:00

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne bağlı ekipler, 22 Ocak Salı günü sabaha karşı saat 03.00 sıralarında, Ergenekon terör örgütü operasyonu için 7 ilde 40 ayrı noktaya aynı anda baskın düzenledi. Baskın yapılan en önemli nokta, Harbiye'deki, emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün askeri lojmanlardaki dairesiydi. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Selim Kutkan, bir ekiple emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ü gözaltına almak için Beşiktaş Levazım Sitesi'ndeki lojmana saat 06.00 sıralarında gitti.

Veli Küçük'ün evi önünde koruma görevi yapan iki askere, savcılığın yakalama kararını gösteren Polis Müdürü Selim Kutkan, lojmandaki nöbetçi askeri yetkiliyle birlikte, Veli Küçük'ün kapısını çaldı. Kapıyı açan Veli Küçük'e, mahkeme kararı okundu, bilgisi alınmak üzere Emniyet'e davet edildi. Pijamasıyla kapıyı açtığında karşısında polisi gören Veli Paşa'ya, mahkemeden alınan arama ve gözaltı kararı da gösterildi. Başıyla ve gözleri ile görevlilere, "Geliyorum" diyen Veli Küçük, salona geçerek, cep telefonuyla bazı telefon numaralarını aradı. Veli Paşa, telefon görüşmelerini tamamladıktan sonra, tansiyon ilaçlarını aldı. Üzerini değiştirdi, karısıyla vedalaştıktan sonra polislere teslim oldu.

8 GÖRÜŞME DİNLEMEYE TAKILDI

Çeteyi takibe alan ve telefonları mahkeme kararıyla dinleyen polisin kayıtlarına, Veli Küçük'ün gözaltına alınırken yaptığı 8 görüşme de takıldı. Küçük'ün, Genelkurmay Başkanlığı ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan üst düzey komutanları ve bir mahkeme üyesini aradığı belirlendi. Küçük'ün telefonda görüştüğü 'etkili dostları'na, polisin kendisini gözaltına almak için geldiğini söyleyerek yardım istediği ancak 'dostları'nın yardım talebine olumsuz karşılık verdiği belirtildi. Konuşmaların içeriğine ilişkin yetkililer ise daha fazla açıklama yapmadı.

Küçük'ün güvenlik şirketine inceleme

Ergenekon çetesinin ele başı olduğu iddiasıyla tutuklanan Veli Küçük ve diğer sanıkların, ilişkilerinin yanısıra mal varlıkları da mercek altına alındı. Emniyet Genel Müdürlüğü kaynaklarından alınan bilgiye göre Veli Küçük'ün kurduğu 'Stratejik Güvenlik Koruma ve Eğitim' adlı güvenlik şirketinin de aralarında bulunduğu, emekli asker ve polisler tarafından kurulan güvenlik şirketleri mercek altına alındı. Küçük, şirketi, İstanbul eski Valisi Erol Çakır ve eski Narkotik Şube Müdürü Nihat Kubuş ile kurmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious