Emekli askerler 1 hafta üniforma giyebilecek

Emekli askerler 1 hafta üniforma giyebilecek.28695
  • Giriş : 21.05.2008 / 08:11:00

NATO üyesi ülkelerin İstanbul'da gerçekleştireceği 'Yaz Kongresi ve Askerî Yarışma' etkinlikleri, emekliye ayrılan bazı subaylar için üniformalarını yeniden giyme fırsatına dönüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Müttefiklerarası İhtiyat Subaylar Konfederasyonu (CIOR) tarafından 7-13 Temmuz 2008 tarihlerinde düzenlenecek organizasyonda görev alacak emekli subaylar etkinlik boyunca gardıroba kaldırdıkları üniformalarını giyecek. Görevli emekli askerî personelin üniformaları için dikimevlerine gerekli talimatlar da verildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Yönetmeliği'ne göre emekli personel sadece milli bayramlarda ve ihtiyat subayları toplantısı gibi etkinliklerde üniforma giyebiliyor. Türkiye'nin ilk defa ev sahipliği yaptığı toplantı için yaklaşık bin 500 ihtiyat subayının İstanbul'a gelmesi bekleniyor. Misafir subaylara Türkiye'nin tarihî ve turistik mekanları gezdirilecek, isteyenler Çanakkale'de Gelibolu Muharebeleri Alan Çalışması'na katılabilecek.

İhtiyat Subay Dernekleri toplantısının organizasyonunu üstlenen Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Genel Başkanı emekli Tümgeneral Rıza Küçükoğlu 7-13 Temmuz 2008 tarihlerinde yapılacak etkinlikler için üç yıldır hazırlık yaptıklarını anlatıyor. CIOR toplantısı İstanbul'da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Tuzla Piyade Okul ve Eğitim Merkezi Komutanlığı ve Deniz Harp Okulu Komutanlığı'nda icra edilecek. Etkinlikler süresince emekliye ayrılmış bazı subaylar da nostalji yaşayacak. Etkinlikler süresince emekliye ayrılmış 20 subay yeniden üniforma giyecek. İstanbul'daki toplantıda yedek kuvvetlerin geliştirilmesi ile ilgili konuları incelenecek. Bu hususlarda analizler yapılarak tavsiyeler hazırlanacak. CIOR'un Kanadalı Başkanı Deniz Albay Carman R. Mcnary, toplantılarda gündeme gelecek konular hakkında şu bilgileri veriyor: "Öncelikli konumuz olan, işveren desteği programlarının güçlendirilmesi ve bu konudaki mevzuat üzerinde duracağız. Ayrıca, yurtdışına gönderilen düzenli kuvvetlerin yerini doldurmak için yurtiçinde tam gün görevlendirmek üzere de yedek personelden yararlanılmaktadır. Bu sebeple, yedek personelin rahatlıkla göreve çağrılabilmesini optimum düzeyde sağlamak için yedek personelin işverenleriyle birlikte çalışarak onların istendiğinde orduya katılabilmesini sağlamamız gerekmektedir."

Emekli subay ve ihtiyat subayı kavramları birbirleri ile örtüşüyor. NATO'da yedek subaylar terhis olduktan ve bütün muvazzaf subaylar ise emekli olduktan sonra ihtiyat subay statüsüne giriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious