Emekli askerler savaş olunca susuyor!

Emekli askerler savaş olunca susuyor!.11139
  • Giriş : 24.08.2008 / 11:31:00

Emekli askerler Gürcistan ve Rusya arasındaki savaş sırasında TV'ye çıkıp yorum yapmıyor ama...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yakın zamana kadar Dağlıca baskını başta olmak üzere birçok olayda medya tarafından neredeyse tek adres sayılan emekli askerlerin Gürcistan ve Rusya arasındaki savaş sırasında TV'ye çıkıp yorum yapmaması, bu durumu bir kez daha gözler önüne serdi.

Söz konusu suskunluk, Milli Savunma Bakanlığı'nın TSK'ya yönelik iç hizmet yönetmeliğini akıllara getirdi. Geçtiğimiz yıl kasım ayında gerçekleşen değişiklik, 'kendisine özel bir görev verilmediği halde muvazzaflık dönemindeki görev ve görev yerleri hakkında beyanat veren, yazı yazan veya açıklamada bulunan, komutanlara karşı güven hissini yok etmeye yönelik söz ve davranışta bulunanların orduevleri, askerî gazinolar ve diğer askerî sosyal tesislere girişlerinin yasaklanmasını' öngörüyor. Emekli askerlerin medyadaki suskunluğunu şaşırtıcı bulmadığını söyleyen siyaset bilimci Ümit Cizre, bunun sebebini şöyle açıklıyor: "Ordu mensuplarında kamuoyunun dikkatini çeken bir farklılaşma var. Siyasî anlamda, özellikle Ergenekon olayının patlak verişinin ardından, ordu içinde demokrat bakış açısı olan ya da ordunun politize olmasını istemeyen bir grup olduğunu düşünüyorum. TSK, hiyerarşinin korunmasını ve kont- rol altında tutulmasını istiyor."

"Yönetmeliğin birinci kurbanı benim." diyen emekli Albay Ümit Kardaş ise bu uygulamanın ifade özgürlüğünü engellediği inancında. Bir askerin emekli olduktan sonra sade bir yurttaş haline geldiğini savunan Kardaş, "Bu insanların ne söyleyip ne söylemeyeceğine TSK karar vermiş. Bir özeleştiri yapılması engelleniyor." diyor. 'Yasaklı askerler' listesinde olduğu için Fenerbahçe Orduevi'ne alınmadığını belirten Kardaş, bu listeye girmesinin sebebini de Dağlıca baskınına ilişkin yaptığı yorumlara bağlıyor: "Sorumluluğun Genelkurmay'a kadar uzandığı hakkında yazı yazmıştım. Görüşlerimi daha sonra da beyan etmeye devam ettim." Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra, yönetmelik maddesinin iptalini isteyen emekli Albay Ümit Kardaş, konuyu yargıya taşımış. Davanın devam ettiğini söyleyen Kardaş, hem kendisiyle ilgili işlemin hem de yönetmeliğin düzenlenmesiyle ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı'ndan cevap bekliyor. Kendisinin alınmadığı Fenerbahçe Orduevi'nde, Ergenekon Soruşturması kapsamında tutuklanan eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur'un bürosu bulunmasını 'paradoks' olarak nitelendiren Ümit Kardaş, emekli askerlerin suskunluğunu Ergenekon'la ilişkilendirmenin doğru olmayacağı düşüncesini taşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*