Emekli generaller TSK adına ilginç iddialarda bulundu

Emekli generaller TSK adına ilginç iddialarda bulundu.16587
  • Giriş : 01.11.2007 / 21:23:00

Akdeniz Üniversitesi'nde düzenlenen konferansta emekli generaller ilginç iddialarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Emekli Tümgeneral Alaattin Parmaksız, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) özellikle 2002 yılından bu yana iç ve dış destekli saldırılarda bulunulduğunu söyledi. Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Antalya Şubesi tarafından Akdeniz Üniversitesi'nde, ''Türkiye'nin Sorunları'' konferansı düzenlendi. Konferansa, emekli oramiral İlker Güven ve emekli tümgeneral Alaattin Parmaksız konuşmacı olarak katıldılar.

Emekli tümgeneral Parmaksız, içte ve dışta birtakım güçlerin Türk toplumuna
karşı psikolojik harp uyguladığını savundu. Türk ulusunun en fazla güven duyduğu kurumun TSK olduğunu bilen güçlerin de ülkeyi zayıflatmak için TSK'ya olan güveni zayıflatmak istediklerini ifade eden Parmaksız, ''TSK'ya özellikle 2002'den beri çok yoğun şekilde iç ve dış destekli saldırı vardır'' dedi. Türkiye'nin bağımsız karar verecek ekonomik özgürlüğünün bulunmadığını öne süren Parmaksız, ''Beyinlerimiz kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Ekonomimiz kontrol altına alınmıştır. Savunma sanayimiz de milli olma özelliğini kaybetmiştir'' diye konuştu.

Ekonominin borç yükü altında olduğunu ifade eden Parmaksız, borcu borçla
ödeyen yöneticilerin, bağımsız ulusal bir duruş sergileyemeyeceklerini savundu. Türkiye'de, ''Kuzey Irak'a daha önce 24 tane operasyon yapıldı.

Operasyonlarla birşey elde edilemez'' diyenlerin bulunduğunu ifade eden
Parmaksız, sözlerini şöyle sürdürdü:

''24 tane operasyonun her birinin kendi amacı vardır. O amaca ulaşılmıştır.
Amaç, terör örgütünü sürekli baskı altında tutarak onun mücadele gücünü aşağılara çekmektir. Bugün Irak'a girildiği zaman (terör örgütü ortadan kalkacak) diye kimse bir düşünce içinde kalmasın. Böyle birşey olmaz. Her askeri harekatın hükümet tarafından verilmiş bir siyasi amacı vardır. Askeri harekatın amacını doğru belirlersen, harekat başarıya ulaşır. Doğru belirlemezsen, başarıya ulaşmaz. (Şimdi gidip de dağlarda 1 tane, 2 tane PKK'lı bulacağım) dersen bulamazsın. Ama kuklayı oynatanın üzerinde baskı yaratırsan o zaman sonuç alırsın.''

EMEKLİ ORAMİRAL İLKER GÜVEN'İN SÖZLERİ

Emekli oramiral İlker Güven de devleti parçalamak isteyenlerin, önce mikro
etnik milliyetçiliği ''kaşıdıklarını'' ileri sürerek, şöyle konuştu: ''Etnisiteyi canlandıranlar, ikinci aşamada azınlık haklarını ortaya atarlar. Ve bu azınlık haklarını reform adı verilerek iyileştirmeniz gerektiğine dair telkinler başlar. Daha sonra 'bunlara özerk haklar verin, özerklik verin' demeye başlarlar. Ondan sonra da 'toprak verin' derler ve parçalanma gelir. Bunlar 1683'ten beri Batı'nın bize genel uyguladığı stratejinin sonuçlarıdır.''

Kürt kökenli vatandaşların büyük çoğunluğunun terör örgütüne destek
vermediğini kaydeden Güven, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin ekonomik durumunun düzelmesinin de tek başına sorunun çözümü olmayacağını savundu. Konferansın sonunda Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Antalya Şubesi Başkanı Veli Gültekin, derneğe yardım eden kurum ve kuruluşların temsilcilerine plaket verdi. Konferansı Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Mustafa Akaydın, belediye başkanları, şehit yakınları, gaziler, öğretim görevlileri ve öğrenciler izledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious