Emekli hükümetin kapısına dayandı

  • Giriş : 08.01.2007 / 00:00:00

ALTI aylık enflasyon farkının peşine düşen emekli, hükümetin kapısına dayandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ile de biraraya gelen emekliler, Ankara’dan çıkacak cevabı bekliyor. Tüm İşçi Emeklileri Derneği Genel Başkanı Satılmış Çalışkan da, birkaç gün önce Başesgioğlu’na bu isteklerini aktardı. Başesgioğlu, bürokratlarına, konuyu incelemeleri talimatı verirken, bugün bakanlık bürokratları ile emekli temsilcileri biraraya gelecek.

Başbakan’a mektup

Geçen hafta Başbakan’a bir mektup yazarak isteklerini ileten Çalışkan, mektubunda da şöyle dedi:

“2007 Bütçe Yasası’nın 30’uncu maddesinin 6’ncı fıkrasına göre emeklilere enflasyona göre verilen artış ile gerçekleşen enflasyon arasındaki yüzde 4 farkın Aralık 2006 aylıklarına ilave edilerek Ocak aylığının belirlenmesi ve 6 aylık farkında ödenmesini talep ediyoruz.”

Başbakan’dan, “Bakanlığa havale ettik” yanıtı gelirken Çalışkan da, Çalışma Bakanı Başesgioğlu’nu geçtiğimiz Cuma günü ziyaret etti. Çalışkan, Başesgioğlu’ndan emeklilere 6 aylık enflasyon farkının ödenmesini istedi.

Edinilen bilgiye göre Başesgioğlu da, “İnceleme yaptırıyoruz. İlgili birimlere talimat verdim. Yasalara göre gereği yapılacak. Emeklilerin durumunu biliyorum ama imkanlarımız bu kadar” dedi.

Bugün görüşülecek

Başesgioğlu’nun bürokratlarına talimat verdiğini ifade eden Çalışkan, “Pazartesi (bugün) wgıg bürokratlarla biraraya geleceğiz. Bu görüşmenin ardından Bakan Başesgioğlu’ndan tekrar görüşme talep edebiliriz” diye konuştu.

İsteklerine olumlu bir yanıt gelmezse yasal yollara başvuracaklarını vurgulayan Çalışkan, “Mahkemede hakkımızı arayacağız. Ardından sokağa inerek yapacağımız eylemle sesimizi duyuracağız. Son çare olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gideceğiz” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious