Emekli maaşınız eksik olabilir!

Emekli maaşınız eksik olabilir!.10258
  • Giriş : 12.12.2007 / 15:33:00
  • Güncelleme : 12.12.2007 / 19:14:03

Emekli maaşlarının çoğunun yanlış hesaplandığı iddia ediliyor!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

“Emeklilikte Süper Formül”ü halka duyurunca 3 yıldır sürdürdüğü Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul 1 No’lu Grup Başkanlığı görevinden alınan ve hakkında soruşturma açılan Başmüfettiş Ali Tezel, çalışanlar için süper bir hizmet daha hazırladı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) emeklilik aylıklarını yanlış hesaplayabildiğini, vatandaşların da bu yanlışlığı fark edemediğini söyleyen Tezel, 3 ay süren yoğun bir çalışma sonunda, emekli aylığını doğru hesaplama programı geliştirdiğini ve internet sitesinden tüm çalışanların hizmetine açtığını anlattı.
Haberin devamı

Emekli aylığı hesaplama sisteminin alitezel.com internet sitesinde 3 gündür hizmette olduğunu ve günde yaklaşık 6 bin kişinin emekli aylığını hesaplamak için başvurduğunu söyleyen Tezel, süper hizmeti NTVMSNBC’ye şöyle anlattı:

TÜRKİYE’DE BUNU HESAPLAYAN BAŞKA BİR PROGRAM YOK

“Türkiye’de ilk defa oluyor. Türkiye’de bunu hesaplayan başka bir program yok. İlk defa, SSK’dan emekli olacak birisi kendi bilgilerini girerek, bugün emekli olsa ne kadar emekli maaşı alabileceğini hesaplayabilir. 3 aydır bu programı yazdırmak için uğraşıyordum. Gazete ve televizyon programlarına en çok gelen sorular, ne zaman emekli olacaklarından sonra, ‘Bugün emekli olsam kaç para alırım’ ve ‘SSK’dan emekli oldum, maaşımın yanlış hesaplandığını düşünüyorum, doğrusu nedir’ oluyor. İnsanların kafalarında soru işaretleri var. ‘Ne zaman emekli olurum’ sorusunu cevaplamak kolay; birkaç saniyelik iş. Tek bir kişinin ‘Emekli aylığım ne kadar olur’ sorusunu elle cevaplamak benim bir saatimi alıyordu. Bu da çok uzun bir süre olduğu için pek çok soruyu cevaplayamıyordum. Vatandaşların bunu herhangi bir yerde öğrenme şansları da yok. Bu nedenle cebimden para harcayarak program yaptırdım.”

KURUM BAŞINA İŞ ALMAK İSTEMİYOR

Tezel, bu hizmeti Sosyal Güvenlik Kurumu’nun da internet sitesinden verebileceği halde neden yapmadığı sorumuzu ise şöyle yanıtladı:

“Emekli aylıklarının büyük bölümü yanlış hesaplanıyor. Vatandaşın kendi bilgileri ile memurun bilgisayara girdiği bilgiler yanlış olabiliyor. Fark olunca da vatandaş daha az emekli aylığı alıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu da ortaya çıkıp yeniden başlarına iş almak istemezler. Vatandaşlar kendi haklarını takip etmesinler diye yapmıyor olabilirler. Bunu yapabilirlerdi; ben yapmamalarını iyi niyetli bulmuyorum.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious