Emekli maaşları yine mahkemelik oldu

Emekli maaşları yine mahkemelik oldu.17151
  • Giriş : 25.06.2009 / 00:20:00
  • Güncelleme : 25.06.2009 / 00:01:58

Emekliler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile SGK'ya dava açtı. Kazanılması halinde maaşlar ne olur?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Emekliler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile SGK'ya dava açtı. Davanın kazanılması halinde asgari emekli maaşı bakın ne kadar olacak...
İşçi-Memur-Bağ-Kur Emeklileri Derneği Başkanı Öz, emekliler arasındaki maaş farkını ortadan kaldıracak İntibak Yasası'nın çıkartılması için mahkemeye başvurduğunu söyledi. Öz, "Davayı kazanırsak, asgari emekli maaşı 900 TL'yi geçer" dedi...

Maaşlar arasındaki farklılığın giderilmesini ve insani şartlarda yaşamayı isteyen emekliler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu'na dava açtı. İşçi-Memur-Bağ-Kur Emeklileri Derneği (İMBED) Genel Başkanı Hamdi Öz, refah payının ödenmesini sağlamak ve emekliler arasındaki maaş farkını ortadan kaldıracak İntibak Yasası'nın çıkartılması için mahkemeye başvurduklarını söyledi.

Maaşlar artacak

Emekli maaşlarının düzeltilmesi için her dönem söz aldıklarını ancak verilensözlerin bir türlü tutulmadığını anlatan Öz, "Emekliler de herkes gibi bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır. İnsani şartlarda yaşamak için hakkımızı mahkemede arayacağız" dedi.

Öz, açtığı davayı kazanırsa, asgari emekli maaşı 900 TL'yi geçecek. Başkan Hamdi Öz'ün Ankara İş Mahkemesi'ne açtığı dava emeklilerin lehine sonuçlanırsa maaşlarda 300 ile 500 lira arasında artış gündeme gelecek. Emekli haklarını savunmak için mahkeme yoluna düşen Öz, dava dilekçesinde şu açıklamaya yer verdi:

"1 Ağustos 1979'da tahsis talep dilekçem ile 6 bin 92 gün ve 9 bin 965 gösterge ile emekli oldum. Şu an itibarıyla 645 TL maaş alıyorum. Bugün aynı gösterge, aynı gün prim sayısı ile emekli olanlar ise 900 TL'nin üzerinde maaş alıyor. Benim gibi yüzlerce emekli açlık sınırının altında maaşa mahkûm edilmiştir. Yasal haklarımızı almak amacıyla dava açma zarureti doğurmuştur."

Türkiye'de 8 milyonu aşkın emekli, dul ve yetimin sosyal güvenlik kurumlarından maaş aldığını ifade eden Hamdi Öz, her 100 emekliden 80'inin maaşının açlık sınırının altında olduğuna dikkat çekti. Öz, emekliler arasındaki maaş uçurumunun önlenmesi için İntibak Yasası'nın bir an önce çıkarılmasını istedi. İntibak Yasası ve refah payının ödenmesi konusunda senelerdir bakanlık ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) nezdinde sözler aldıklarını söyleyen Öz, "Seçimler öncesinde verilen sözler, seçim bitince unutuldu." diyerek sitemini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*