Emekli memur maaş zammı 2014 - Memur zammı 2014

Emekli memur maaş zammı 2014 - Memur zammı 2014.16450
27.11.2013 / 07:58:22

Memurların ve emekli memurların maaşlarına gelecek zam belli oldu. Memurlar yılbaşından sonra çifte zam alacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Yeni yılla birlikte memur emeklileri çift zam alacak. Emeklilerin maaşlarında net 140 liralık artış olacak, ayrıca enflasyon farkı verilmesi de gündemde.
1.9 milyon memur emeklisi, Ocak ayında çifte zam alacak. Ocak ayında maaşları 140 lira artacak olan memur emeklilerine, ayrıca enflasyon farkı da verilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Takvim'in haberine göre, toplu sözleşmeye göre; 2014 yılının Ocak ayında memurların taban aylıklarında 175 lira artış olacak. Memurların ücretleri net 123 lira artacak. Taban aylıktaki bu artış, 1.9 milyon memur emeklisinin maaşlarına da yansıyacak. 2014'te memur emeklilerinin maaşlarında net 140 lira artış gerçekleşecek.

4 AYDA YÜZDE 2.78 OLDU

Buna ilave olarak, Ekim ayı enflasyon oranının açıklanması ile birlikte memur ve memur emeklilerine Ocak'ta enflasyon farkı verilmesi gündeme geldi. Memur ve memur emeklilerine, 2013 yılının ikinci 6 aylık kısmı için yüzde 3 zam verilmişti. 2013 yılının ikinci 6 aylık kısmında enflasyon oranının yüzde 3'ü geçmesi durumunda memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı verilecek. 2013 yılının ikinci yarısındaki 4 aylık enflasyon oranı şimdiden yüzde 2.78 olarak belirlendi. Kasım ve Aralık aylarının enflasyon oranları toplamı yüzde 0.22 puanı geçerse, memur ve memur emeklilerine enflasyon zammı verilecek. Kış aylarında enflasyon oranlarının biraz yükselebileceği göz önünde bulundurulursa, enflasyon farkı kesin gibi görünüyor.
 
Bu arada Ekonomi yönetimi, sosyal güvenlik açıklarını önlemek için 2014 programına yeni tedbirler koydu.
Önlemler kapsamında emekli maaşı hesaplama yöntemi değişecek. Çalıştıkça emekli maaşının düştüğü mevcut sistem kaldırılacak. Artık çalışma hayatında daha uzun süre kalanların emekli maaşı daha yüksek olacak. Uzmanlara göre, çalışmaların devam ettiği yeni sistem erken emekliliği önlemeyi amaçlıyor.

Bu arada Türkiye Emekliler Derneği Bafra Şube Başkanı Turgut Seden, emeklilerin mağdur durumda olduğunu söyledi. Dernek binasında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Turgut Seden, "Burada emekli kardeşlerimize yardımcı oluyoruz. Emeklilerin daha ucuz bir tarife ile yolculuk yapması için Bafra'da otobüs işletmeleri, alışveriş indirimleri yapılması için marketler ve indirimli yakıt almaları konusunda akaryakıt istasyonları ile görüşmeler yaptıklarını belirten Seden, "Dernek olarak 5 taksitle kömür dağıtımı yapıyoruz. Kışın hiç bir emeklimizi üşütmüyoruz. Bafra'da SSK, Bağ-Kur ve memur emeklisi olmak üzere 25 bin emekli var. Dernek olarak 2 bin 800 olan üye sayımızı 6 ay içerisinde 3 bin 500'e çıkardık." dedi.


Seden, "Açlık sınırının altındaki gelirleriyle, bırakın beslenmeyi, kirasını bile ödeyemez hale gelen bu kesimin bir de işsiz kalan evlatlarına ve hatta onların da ailelerine bakmak zorunda kalmaları ise ödemek zorunda bırakıldığımız yeni bir fatura olarak önümüze konulmuştur. Birileri bu gerçeği görmeli ve takatsiz kalmış emeklilerimize destek vermelidir." diyerek sözlerini tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*