Emekli memur maaş zammı ne kadar? - Emekli memur maaşları 2014

Emekli memur maaş zammı ne kadar? - Emekli memur maaşları 2014.27807
25.11.2013 / 20:55:03

Memurlara verilecek zam oranı ne kadar? Emekli maaşları ile ilgili detayları Haber Aktüel'den okuyabilirsiniz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


1.9 milyon memur emeklisi, Ocak ayında çifte zam alacak. Ocak ayında maaşları 140 lira artacak olan memur emeklilerine, ayrıca enflasyon farkı da verilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

MEMURA 123 LİRA ARTIŞ Toplu sözleşmeye göre; 2014 yılının Ocak ayında memurların taban aylıklarında 175 lira artış olacak. Memurların ücretleri net 123 lira artacak. Taban aylıktaki bu artış, 1.9 milyon memur emeklisinin maaşlarına da yansıyacak. 2014'te memur emeklilerinin maaşlarında net 140 lira artış gerçekleşecek.

ENFLASYON FARKI DA VERİLECEK

Buna ilave olarak, Ekim ayı enflasyon oranının açıklanması ile birlikte memur ve memur emeklilerine Ocak'ta enflasyon farkı verilmesi gündeme geldi. Memur ve memur emeklilerine, 2013 yılının ikinci 6 aylık kısmı için yüzde 3 zam verilmişti. 2013 yılının ikinci 6 aylık kısmında enflasyon oranının yüzde 3'ü geçmesi durumunda memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı verilecek. 2013 yılının ikinci yarısındaki 4 aylık enflasyon oranı şimdiden yüzde 2.78 olarak belirlendi.

Kasım ve Aralık aylarının enflasyon oranları toplamı yüzde 0.22 puanı geçerse, memur ve memur emeklilerine enflasyon zammı verilecek. Kış aylarında enflasyon oranlarının biraz yükselebileceği göz önünde bulundurulursa, enflasyon farkı kesin gibi görünüyor.

Emekli öğretmene 41 yıllık hediye

Samsun'un Bafra ilçesinde 41 yıl öğretmenlik, müdürlük ve milli eğitim müdürlüğü görevini yürüttükten sonra emekli olan Hüseyin Kırıcı, Öğretmenler Günü'nde kendisini duygulandıran bir hediye aldı. Bafra Mustafa Kemal İlköğretim Okulu Müdürü Mustafa Kurt, 41 yıl önce okullarında müdürlük görevini yürüten Kırıcı'nın 24 Kasım 1972 yılında ilk öğretmenler kurulu toplantısında almış olduğu kararları çerçeveleterek kendisine hediye etti.

Bafra Mustafa Kemal İlköğretim Okulu Müdürü Kurt, bazı öğretmen ve öğrencilerle Kırıcı'yı evinde ziyaret etti. Kendisine yıllar evvel bir toplantıda aldığı kararların bulunduğu belgeyi taktim eden ekip Kırıcı'yı mutlu etti. Kurt, belgede bulunan öğretmenlerin isimlerini okurken emekli öğretmen Kırıcı ise bir hayli duygulandı.

Emekli öğretmen Hüseyin Kırıcı, "O tarihte 24 Kasım 1972'de almış olduğumuz karar da okulda tertip ve düzenin oluşması hakkındaydı. O kararda bulunan çoğu arkadaşım öldü. Allah rahmet eylesin." dedi.

Emekli astsubay, senaryo yarışmasında birinci oldu

Yedirenk Sanat Vakfı'nın düzenlediği uzun metrajlı tematik senaryo yarışmasında dereceye girenlere ödülleri törenle verildi. Hülya Koçyiğit, Birol Güven ve Mete Horozoğlu'nun da aralarında bulunduğu jüri, birinciliğe, Artvin'e bağlı bir köyde yaşanan olayı anlatan emekli Astsubay İsmail Doruk'u layık gördü.

Yedirenk Sanat Vakfı gerçekleştirdiği ilk uzun metrajlı tematik senaryo yarışmasının konusu, 'ayrılıkları' ne olursa olsun 'aynılıklar' perspektifinden bakma felsefesiyle 'Birlikte Yaşama' olarak belirlendi. Türkiye'de gerçekleşen en geniş kapsamlı senaryo yarışmasına, yurt genelinde ve yurt dışından toplam 211 katılımcı başvurdu. Senaryolar öncelikle senaristlerden oluşan 12 kişilik ön jüri tarafından değerlendirildi. Ön jürinin elemeleri sonucunda 15 senaryo finale kaldı. Ana jüri de finale kalan senaryoları büyük bir titizlikle değerlendirerek dereceye giren ilk üç ismi belirledi.

Yarışmada birinci Artvin'in Şavşat ilçesinde bir köyde geçen hikayeyi anlatan İsmail Doruk'un yazdığı Armina isimli senaryo olurken, ikinciliği Kayıp Yıllar senaryosuyla Eylem Çağla Sayman, üçüncülüğü ise Pervane Ağacı senaryosuyla Şenler Yıldız aldı. Yarışmada ayrıca birinciye 30 bin lira, ikinciliğe 15 bin lira ve üçüncülüğe 5 bin lira para ödülü verildi.

Beyoğlu'nda gerçekleştirilen ödül törenine Sanatçı Hülya Koçyiğit, Senarist Birol Güven, Oyuncu Mete Horozoğlu ve çok sayıda ünlü isim katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*