Emekli Ögretmen Pazarcilik yaparak geçiniyor

  • Giriş : 24.11.2005 / 00:00:00

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Günde 15- 20 milyon lira kazanabilmek için pazarlarda semsiye ve gözlük satan Kavakli, 7 milyona aldigi semsiyeyi 9- 10 milyona satiyor ve çogu zaman evine bos dönüyor. Yaptigi isi küçük çapli seyyar saticilik olarak nitelendiren emekli ögretmen Kavakli, günde 4- 5 semsiye satabilirken, yagmurlu günlerde ise en fazla 10 semsiye satabiliyor. Bir oglu ve iki kizi olan Kavakli'nin bir kizi lise ögretmenligi yapiyor.

Türkiye'nin dogusunda ve batisinda yillarca ögretmenlik yapan Kavakli, Agri'nin köylerinde, Erzincan'da, Tokat'ta ve Bursa'da uzun yillar bulunmus. 2000 yilinda emekli oluncaya kadar yasadiklarini anlatirken kimi zaman duygulanan emekli ögretmen, maaslarin eskiden de düsük oldugunu ancak o zamanlar ögretmenlerin çok büyük itibarlarinin oldugunu söylüyor. "Bana gel seni Vali yapalim deselerdi kabul etmezdim" diyen Kavakli o günleri söyle anlatiyor, "Ögretmen bir köyün hem doktoru, hem avukati, hem hocasi her seyiydi. Biz toplumda örnek insan, rehber insandik. Bize validen, belediye baskanindan daha fazla hürmet edilirdi. Simdi ise bu itibar kayboldugu gibi maddi sikintilar da ögretmenlerin birinci gündemi oldu."

1950 öncesinde ögretmenlere at arabasi ve toprak verildigini ifade eden Kavakli, 80 yilda milli egitime gerekli önem verilmedigini belirtiyor ve uyariyor: "Toplumumuzdaki kapkaç belasi, soygunlar, cinayetler, hortumculuklar hep bu nedenle degil midir?"

Her 24 Kasim'da yapildigi gibi bu yil da ögretmenlere nutuk dinletildigine isaret eden Kavakli, "Ögretmenler nutuk dinlemek istemiyor. Sikintilara gerçekçi çözümler bulunsun diye bekliyor. Bugün evine kitap, gazete, dergi giren kaç ögretmen var. Okumayan bir ögretmen ögrencisine ne verebilir. Emekli olan bir ögretmen birakin bir ev almayi bir oda bile alamiyor. Ögretmenleri hayat sartlarini düssünmekten kurtarmaliyiz. Nesillerin gelecegini önemsiyorsak bunu düsünmeliyiz." diyor.

"Ben kanaat etmesini ögrendim. Bütün ögretmenler de kanaatin ne demek oldugunu çok iyi bilir." diyen Kavakli, simdilerde ögretmenlerin trajedilerini anlattigi bir kitap yazdigini söylüyor. Kitabinin içerigi hakkinda bilgi veren Kavakli söyle devam ediyor: "Doguda bir köyde çökmüs bir mezar görürsünüz. 'Bu nedir' dersiniz ve 'burasi bir Bursali yada bir Urfali ögretmen esinin mezaridir.' yanitini alirsiniz. Yollari kapali bir köye doktor gidemedigi için bir ögretmenin esi ölmüstür bir dag basinda. Gümüshane'de bir köy muhtari, daglarda kurtlar tarafindan parçalanan bir ögretmenin cesedini ancak karlar eridikten sonra bulabildiklerini anlatiyor. Ögretmenden geriye sadece bir kaz kemik ve cüzdani kalmis. O muhtar o emanetleri hala sakliyor. Bunlari kaleme aliyorum ve bir nebze olsun ögretmenlerin yasadiklarina tercüman olmak istiyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious