Emekli olmak istiyorlar ama olamıyorlar

Emekli olmak istiyorlar ama olamıyorlar.15788
  • Giriş : 21.06.2009 / 11:30:00
  • Güncelleme : 21.06.2009 / 11:21:26

Ömürlerini ülkeleri için adayan emekliler, hayatlarının sonbaharında hak ettikleri yaşam kalitesine kavuşamıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bağlanan emekli aylıklarının hayat şartlarına uygun olmadığını gören binlerce emekli adayı, fiilen emekli olmayı düşünmüyor. Avrupa'nın emeklilieri tatil yaparken, bizim emeklilerimiz ise çalışmaya devam ediyor.

Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, emeklilerin ömürlerinin en güzel yıllarını bu ülkeye adadıklarını, ancak bugün içinde bulundukları yaşam koşullarının hak ettikleri, emeklerinin karşılığı olmadığını ifade etti.

Emekli-Sen'in 7. Olağan Genel Kurulu, Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi'nde başladı.

Beysülen, genel kurulda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çetin sorunların yaşandığı bir dönemden geçtiğini söyledi. Yaşam koşullarının özellikle emekliler için giderek ağırlaştığını anlatan Beysülen, şunları kaydetti:

''Emekliler ömürlerinin en güzel yıllarını bu ülkeye adamış insanlardır. Ancak, emeklilerin bugün içinde bulundukları yaşam koşulları hak ettikleri, emeklerinin karşılığı değil.

Türkiye'de yaklaşık 8 milyon 700 bin emekli yaşıyor. Yapılan araştırmalara göre, emeklilerin yüzde 96'sının aylığı yetmiyor, bu nedenle büyük kısmı tekrar çalışıyor.

Yüzde 34'ü kirada oturuyor. Büyük bölümü işsizlikten etkilenen çocuklarına bakıyor. Pek çoğu kredi kartı borçlusu, önemli bir bölümü dengeli beslenemiyor. Avrupa ülkelerinin emeklileri ülkelerinin sağladıkları olanaklarla ülkemizde tatil yaparken, bizim hiç tatil yapmayan emeklilerimiz var.''

Emeklilerin sağlık hizmetinde yeterince yararlanamadığını savunan Beysülen, ''çağ dışı koşullarda yaşamaya mahkum edildiklerini'' ileri sürdü.

Konuşmanın ardından, gündemin diğer maddelerine geçilen genel kurulda, seçimler yarın yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*