Emekli Org. Edip Başer'den terörle mücadele tavsiyesi

Emekli Org. Edip Başer'den terörle mücadele tavsiyesi.16116
  • Giriş : 26.01.2008 / 01:07:00
  • Güncelleme : 26.01.2008 / 00:18:32

Edip Başer, terörle mücadelenin nasıl olması gerektiğini anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Emekli Org. Edip Başer, ''Terörle mücadelenin amacını sadece kendi topraklarınızda faaliyet gösteren örgüt militanlarının etkisiz kılınması olarak belirlemişseniz, başarısızlığı daha baştan kabullendiniz demektir'' dedi.

İstanbul'da bir toplantıya katılan Başer, günümüzde tehditlerin artık küresel boyutta olduğunu söyledi.

Günümüzde hiçbir ülkenin terörünün salt kendisine ait ya da sadece kendisini ilgilendiren boyutta olmadığına işaret eden Başer, "Tüm terör örgütleri silah, para, mühimmat gibi lojistik destek alanlarında dış ülkelerle bağlantılıdır" dedi.

Başer, "PKK olayı, sadece Türkiye'nin olayı değildir. PKK, İran, Irak ve Suriye ile de çok yakından ilişkilidir. PKK, Avrupa Birliği ülkeleriyle çok yakından ilişkilidir. Bu ülkeler tarafından hem siyasi hem finansal hem de diğer boyutlarda sürekli olarak desteklenmiştir. ABD, bugün Irak'ta yetkili güvenlik otoritesi olması nedeniyle ve bölgeye uyguladığı politikalar bakımından PKK ile ilişkilidir. PKK, Hizbullah, El Kaide ve Kenya'daki gerillalar, kullandıkları telsizleri, mühimmatları ve diğer teçhizatları herhalde dağdaki inlerinde imal etmiyorlar" ifadesini kullandı.

Terörle mücadelenin amacı

"Terörle mücadelenin amacını, sadece kendi topraklarınızda faaliyet gösteren örgüt militanlarının etkisiz kılınması olarak belirlemişseniz, başarısızlığı daha baştan kabullendiniz demektir" diyen Başer, terörle mücadelenin çok boyutlu niteliğe sahip olması gerektiğini anlattı.

Başer, "Dağdaki teröristi etkisiz kılma boyutu, bunlar içinden hemen hemen en kolayıdır denilebilir. Ancak bu boyuttaki başarı da diğer alanlardaki mücadelenin eşgüdüm içinde başarıyla sürdürülmesine bağlıdır. Diğer mücadele alanları; hukuksal, ekonomik, sosyal, kültürel, psikolojik boyut ve dış ilişkiler alanlarıdır" dedi.

Org. Başer, "Dış desteğini kıramadığınız bir terör örgütünü etkisiz kılabilme şansınız azdır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious