Emekli Orgeneral Eruygur adliyeye sevk edildi

Emekli Orgeneral Eruygur adliyeye sevk edildi.13753
  • Giriş : 04.07.2008 / 14:16:00
  • Güncelleme : 04.07.2008 / 15:55:01

ADD Genel Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur adliyeye sevk edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Soruşturma çerçevesinde, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan emekli Orgeneral Eruygur'un emniyetteki işlemleri sonuçlandırıldı. Eruygur, daha sonra bir polis minibüsü ile emniyetten çıkartılarak Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne götürüldü. Adliyeye hakim ile savcıların kullandığı kapıdan alınan Eruygur, adli tabiplikteki sağlık kontrolünün ardından savcılık katına çıkartıldı.

'Ergenekon Soruşturması'' kapsamında gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen 8 kişi sağlık kontrolünden geçirildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, soruşturma kapsamında, sabah saatlerinde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilen 8 kişinin, adli tabiplikteki sağlık kontrolünün ardından savcılık katına çıkartıldığı belirtildi.

Savcılıktaki işlemleri süren şüpheliler arasında ATO Başkanı Sinan Aygün, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, Yazar Erol Mütercimler, Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Birol Başaran ve Kemal Aydın dışında emekli Albay Hasan Atilla Uğur ile İbrahim Öczan'ın da yer aldığı kaydedildi.

Bu kişilerden emekli Albay Uğur'un emniyette ''susma hakkını'' kullanarak ifade vermediği öğrenildi.

Gözaltında bulunan, ancak henüz emniyette ifadesi alınmayan Osman Gürbüz'ün de ''susma hakkını'' kullanmayı düşündüğü kaydedildi.

Ergenekon terör örgütü soruşturması kapsamında gözaltına alınan aralarında Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilcisi Mustafa Balbay ve ATO Başkanı Sinan Aygün'ün de bulunduğu 9 kişi adliyeye sevk edilmişti.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne camları siyah filmli 3 beyaz minübüs geldi. Adliyenin hakim ve savcıların kullandığı giriş kapısına yanaşan minübüslerde kimlerin olduğu kameralara yansımadı. Zanlılar arasında Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ve USİAD Genel Sekreteri Birol Başaran'ın da bulunduğu iddia edildi. Bu arada, oluşturulan arama noktalarında adliyeye gelenlerin üst aramaları ve kimlik kontrolü yapıldı. Çok sayıda çevik kuvvet polisi bölgede görevlendirildi. Özel harekat polisleri yüksek noktalarda nöbet tutuyor.

Öte yandan, ATO Başkanı Sinan Aygün de adliyeye getirildi. Bu arada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yürütülen operasyona 'terör örgütü' nitelendirmesinde bulunmuştu.


AYRINTILAR GELECEK...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious