Emekli orgeneral Tolon Paşa'dan mesaj!

Emekli orgeneral Tolon Paşa'dan mesaj!.24580
  • Giriş : 14.07.2008 / 03:23:00
  • Güncelleme : 13.07.2008 / 23:59:59

Kandıra F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan emekli orgeneral Tolon, CHP'li milletvekiliyle mesaj yolladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kandıra F Tipi Cezaevi'ne tutuklu bulunan Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, ziyaretine giden CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya aracılığıyla mesaj yolladı.

DEVLETİMİ ZORA SOKACAK BİR EYLEM YAPMADIM

Onu cezaevinde ilk ziyaret eden kişi olan CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya'nın aktarımlarına göre Hurşit Tolon, "Devletimi zora sokacak hiç bir eylemin içinde bulunmadım. Onun için son derece rahatım. Savunduğum fikirler belli. Ulus devlet, ulusalcı bir yapıyı sonuna kadar savunacağım" dedi.

Emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un İzmit'teki 15. Kolordu Komutanlığı döneminde tanıdığını, kendisinin de o dönemlerde büyükşehirin alt belediyelerinden Saraybahçe Belediye Başkanı olduğunu belirten Hikmet Erenkaya, kendisiyle dostluğunun uzun yıllara dayandığını hatırlattı.

Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı başvurunun kabul edilmesi üzerine Hurşit Tolon'u geçtiğimiz Perşembe günü saat 16.00'da Kandıra F Tipi Cezaevi'nde ziyaret ettiğini anlatan Erenkaya, onunla camlı bölme ardından telefonla görüştüklerini belirtti. Hikmet Erenkaya, bu ziyaret sırasında hem kendisinin hem Hurşit Tolon'un duygulandığını belirterek şunları söyledi:

"Hurşit Tolon paşayı orada görünce ben de etkilendim ve duygulandım. Bana, 'Zaten ben de seni bekliyordum' dedi. Birlikte, Atatürk ilke ve devrimlerinin korunmasında mücadele veren insanlarız. Onu orada görünce önümüzde daha zor günlerin olabileceğini, daha sıkı mücadele verilmesi gerektiğini, bunlara hazır olmamız gerektiğini, asla bu düşünceden vazgeçmememiz gerektiğini düşündüm. Bunları kendisi de ifade etti."

Hurşit Tolon'un kendisine, "Ben ne dostlarımı, ne ailemi, ne devletimi zora sokacak hiç bir eylemin içinde bulunmadım. Onun için son derece rahatım. Savunduğum fikirler belli. Ulus devlet, ulusalcı bir yapıyı sonuna kadar savunacağım" dediğini de söyleyen Hikmet Erenkaya, "Zaten bizim biraraya gelmemizdeki nedenlerin başında, dostluktan önce bu gelir. Savunduğu düşünceleri de sonuna kadar savunacağını, hangi şartta olursa olsun devam edeceğini söyledi." dedi.

Hikmet Erenkaya, ziyaret sırasında Hurşit Tolon'un üzerinde sivil tişört bulunduğunu, son derece zinde ve moralli göründüğünü, ilerleyen günlerde Emekli Orgeneral Şener Eruygur ve Sinan Aygün'ü de ziyaret edeceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*