Emekli promosyon 2014 ne oldu? / Yeni yıl emekli memur maaşları 2014

Emekli promosyon 2014 ne oldu? / Yeni yıl emekli memur maaşları 2014.27807
05.12.2013 / 07:39:18

Emekli promosyonu ile ilgili detaylara Haber Aktüel'den ulaşabilirsiniz... İşte promosyon ile ilgili bütün haberler...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Habertürk'teki habere göre 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar için heyecanlı bekleyiş başladı. İntibakta düğüm bu hafta çözülecek İntibak için karar zamanı yaklaştı. Emeklilerin dört gözle beklediği intibak konusunda düğüm bu hafta çözülecek. 2000 yılından önce emekli olan 1.9 milyon kişi, bu yılın başında intibak zammına kavuştu. Bu düzenleme, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlarda da beklenti oluşturdu. Kamu Denetçiliği Kurumu'nun geçtiğimiz ay aldığı karar bu umudu artırırken; gözler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na çevrildi. Bakanlık'ın intibak konusundaki kararı bu hafta belli olacak.

YOLU OMBUDSMAN AÇTI
Kamu Başdenetçisi (ombudsman) Nihat Ömeroğlu, çoğu 2000 yılı sonrası emeklilerden gelen, "Maaşlarımız düşük kaldı" şikayetlerini değerlendirerek inceleme başlatmıştı. İncelemeyi Kasım ayı başında tamamlayan Ömeroğlu, yaşlılık aylığına hak kazanma koşulları ve sağlanan yardımlardaki farklılıkların aynı konumdakiler arasında eşitsizliğe yol açmaması için gerekli yasal ve mevzuat çalışmalarının yapılması hususunda tavsiyede bulunmuştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de "Vatandaşlarımızın 2000 sonrasıyla ilgili talepleri, Kamu Baş Denetçiliği tarafından bir tavsiye olarak kurumumuza gelir gelmez, ilgili hukuk birimine gönderdik. 1 aylık bir süre var" demişti. 1 aylık süre bu hafta doluyor.

Emekliye banka promosyonu görüşmelerinde 'memur-işçi' pazarlığı nedeniyle yaşanan tıkanıklık sürerken; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı resti çekti. Bakan Faruk Çelik, "Bir an önce karar alın, orta noktayı bulalım" uyarısında bulundu. Kamu bankaları, 6 milyon işçi emeklisine promosyon vermeye yanaşmayınca, Bakanlık özel bankaları işaret etti.

MASAYA YATIRILACAK
Bakan Çelik ile Memur- Sen, Kamu-Sen ve KESK heyeti bu hafta buluşacak. Toplantıda ana gündem maddesi ise 23 bin 4C'linin kadroya geçirilmesi ve emekliye banka promosyonu verilmesi olacak. Takvim'in haberine göre Bakanlıkla kamu bankaları arasındaki görüşmelerde bir türlü anlaşma sağlanamadı. Bankalar, 2 milyona yakın memur emeklisine promosyona sıcak bakıyor. Kamu bankaları özellikle sayıları 6 milyonu geçen işçi emeklilerine promosyon vermeye yanaşmıyor. Kamu bankaları, gerekçesini "Maaşını şubeden çeken işçi emeklileri nedeniyle fazla personel bulundurmak zorunda kalıyoruz" olarak açıklıyor. İşçi emeklisine promosyona direnen kamu bankalarına karşı 'özel banka kozu'nu elinde tutan Bakanlık'ın ise Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK'le yapılacak toplantının ardından bir adım atabileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Bazı özel bankaların işçi emeklisine promosyon verilmesi konusunda istekli olduğu ifade ediliyor. İşçi emeklisinin maaş ödemesinin anlaşılacak bir özel banka aracılığıyla yapılabileceği kaydediliyor.

HABERTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*