Emekli Rum askerden katliam itirafı

  • Giriş : 21.03.2007 / 00:00:00

Rum asker: Temizlik operasyonu yaptık.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kıbrıs'ta tarihe "Kanlı Noel" olarak geçen, Rumların 21 Aralık 1963'te başlattığı silahlı saldırılarda, Emekli Tabip Tuğgeneral Nihat İlhan'ın, evinin banyo küvetinde eşi ve üç çocuğunun öldürülmesiyle ilgili olarak, Savvas Şelis isimli eski bir Rum asker, "Temizlik operasyonu yaptık" dedi.

Rum Politis gazetesi, o dönemde binbaşı rütbesinde olan Nihat İlhan'ın eşi ve üç çocuğunun banyoda katledilmeleriyle ilgili olarak Savvas Şelis isimli emekli Rum askerin itiraflarına yer verdi. Şelis, 24 Aralık 1963 gecesi silahlı Rum ve Yunan gruplarının Lefkoşa'daki Kanlıdere bölgesinde "temizlik operasyonları" yaptığını açıkladı.

Gazeteye göre, Şelis şunları söyledi:

"Suç banyoda işlenmedi. Tasos Marku tarafından da işlenmedi. Ben orada değildim, ama Marku'nun yanındaydım ve o gece gittiği yerlere birlikte gittim. Daha sonra yaralandım ve hastaneye kaldırıldım. O gece bölgenin temizlik operasyonlarında yer alan gruplardan biri ateş ederek eve gitti. Bir kapıyı kırdı ve kapının arkasına saklanmış birileriyle karşılaştı. Kapıya ateş etmeye başladılar ve sonra kaçtılar. Onları banyoya, malum fotoğrafı çekmek için Türklerin taşımış olması lazım. Kesin olan bir şey var, o da soğukkanlı bir infaz olmadığıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious