Emekli Sandığı bombacısı adliyeye sevkedildi

Emekli Sandığı bombacısı adliyeye sevkedildi.8863
  • Giriş : 19.11.2007 / 11:22:00

İzmir Konak'taki Emekli Sandığı binasının tuvaletine koymaya çalıştığı patlayıcının erken infilak etmesi sonucu yaralı yakalanan yasadışı DHKP- C örgütü üyesi 20 yaşındaki Ü.Ç. Adliye'ye sevk edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmir Konak'taki Emekli Sandığı binasının tuvaletine koymaya çalıştığı patlayıcının erken infilak etmesi sonucu yaralı yakalanan yasadışı DHKP- C örgütü üyesi 20 yaşındaki Ü.Ç. ile kendisine yardım yataklık ettiği iddiasıyla gözaltına alınan 24 yaşındaki S.O.Y. ve 47 yaşındaki A.P. adliyeye sevkedildi.

Geçen cuma günü, DHKP- C örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklanıp, 4 ay önce cezaevinden çıktığı belirlenen Ü.Ç., Emekli Sandığı Bölge Müdürlüğü tuvaletine bomba koymak isterken, düzeneğin elinde patlaması sonucu sol bacağından yaralanmıştı. Yaralı olarak kaçmak isteyen Ü.Ç., saklanmak istediği bir işhanında kendisini takip eden Çocuk Şube Müdürlüğü'nde görevli, ancak o sırada istirahatli olan polis memuru tarafından yakalandı. Olay yerinde yapılan incelemede, 1 litrelik 4 sıvı çakmak gazı tüpü, uçları vidalı 2 patlamış el yapımı başlatıcı, kırmızı ve siyah kablolar, biri deforme olmuş 2 pil, 1 saat ve saate bağlı 1 tristör ele geçirildi. Tedavisinin ardından taburcu edilip gözaltına alınan zanlı Ü.Ç.'nin evinde yapılan aramada, bol miktarda yasak yayın, döviz, doküman, patlayıcı yapımında kullanılması amaçlanan 2 çakmak gazı tüpü, patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler, türlerinin belirlenmesi için incemeleri süren naylon poşet içinde, 100 gram beyaz renkli kimyasal madde, 1 kilogram boncuk şeklinde kimyasal madde, 200 gram toz kimyasal madde, 1 litrelik bidon içinde kokulu sıvı madde ele geçirildi.

ÖLENİN KİMLİĞİ BULUNDU

Ü.Ç.'nin evinde ayrıca, 2001 yılında ölüm orucunda yaşamını yitiren Canan Kulaksız adına düzenlenmiş, Ege Üniversitesi öğrenci kimlik kartı ele geçirildi. Zanlı Ü.Ç.'nin sorgusuyla genişletilen soruşturma kapsamında, kendisine yardım ve yataklık ettiği ileri sürülen S.O.Y.'yi Bornova'da ve depoculuk yapan A.P.'yi de Karşıyaka'daki evinde yakalandı. Zanlılardan A.P. ve S.O.Y.'nin evlerinde de bol miktarda örgütsel doküman, yayın, döviz, afiş bulundu.

Yasal işlemleri tamamlanan 3 zanlı, bugün sabah saatlerinde İzmir Adliyesi'ne sevkedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious