Emekli Sandığı ödeme sıkıntısı çekiyor

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

Memurların sosyal güvenlik kuruluşu Emekli Sandığı, 1 Eylül’den bu yana hastane ve eczaneler ile tıbbi malzeme alan emeklilere ödeme yapamıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Emekli Sandığı Genel Müdürü Mehmet Ali Özyer, bu yüzden 1 Eylül itibarıyla sağlık harcamalarının durdurulduğunu söyledi. Maaş ve ikramiye ödemelerinde herhangi bir sorun bulunmadığını belirten Genel Müdür Özyer, “Kanun gereği, emekli ikramiyelerini biz ödüyoruz. Daha sonra da 2 ay içinde bu tutarı, emeklinin çalıştığı kurumdan tahsil ediyoruz. Ancak, özellikle belediyeler yılbaşından bu yana bize ikramiye borçlarını yatırmıyor. Buradan kaynaklanan bir nakit sıkıntısı da yaşıyoruz.” dedi. Kurum, Maliye Bakanlığı ile yürüttüğü temaslar sonucunda 122 milyon YTL’lik ek ödemenin yanı sıra hastanelere biriken borcu karşılayacak bir ödeneğin transfer edilmesinde olumlu bir noktaya ulaştı. Özyer, “Maliye’den bu para gelirse, sağlık ödemelerine hemen başlayacağız. Gelmezse de zaten 15 Eylül’den itibaren ödemeleri yapabileceğiz. Çünkü bu tarihte kesenekler yattığı için para sorunumuz kalmayacak.” ifadelerini kullandı.

Özyer’in verdiği bilgiye göre öğretmenlerin emeklilik başvurularının yılda 2 dönem ile sınırlandırılmasının da etkisiyle ağustosta emekliye ayrılan memur sayısında ciddi bir artış oldu. Bu durum da kurumun bütçesine ek bir yük getirdi. Buna karşılık, bütçeden sosyal güvenlik kuruluşlarına yapılan transferlerin, yılın ikinci yarısında düşmeye başladığına işaret eden Özyer şu bilgileri verdi: “Ağustostaki emekli ikramiyelerindeki artış bu açıdan bizi zorladı. Diğer yandan emeklilere, ‘ek ödeme’ adı altında 122 milyon YTL’lik ödemede bulunduk. Vergi iadesi yerine getirilen ek ödeme, akabinde hemen Hazine tarafından bize ödeniyordu. Hazine’den para akışında bir sorun oldu. Ancak bu paranın gelişinde de bir gecikme meydana geldi. Ek ödeme alacağımız da gelmeyince, bu da ödemelerimizi olumsuz etkileyen bir başka unsur oldu, sağlık ödemelerinde sıkıntı ile karşı karşıya kaldık. Sonuçta, Maliye Bakanımız ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızın bilgisi dahilinde, sağlık ödemelerini durdurduk.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious