Emekli-Sen: SGK dava kazanmadı

Emekli-Sen: SGK dava kazanmadı.8625
  • Giriş : 21.05.2009 / 13:58:00

Emekli-Sen, SGK'nın ''kazandığını iddia ettiği'' davaların, Yargıtayın hesap yanlışlığı gerekçesiyle bozduğu davalar olduğunu savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, emeklilere TÜFE alacaklarının ödenmesine ilişkin, ''İddia edildiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) lehine bitip Yargıtay tarafından onanmış herhangi bir dava yoktur'' dedi.

Beysülen, Emekli-Sen Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 1 Ocak 2000'den 31 Mayıs 2002'ye kadar ilgili yasalara göre ayın 1'inde emekli aylıklarına yansıtılması gereken TÜFE artışının, ayın 19, 20, 21, 22 ve 23'ünde ödenmesi nedeniyle geçmişte aylıklara yapılan zammın emeklilerin eline geçmeden eridiğini, bu nedenle hak kaybına uğradıklarını öne sürdü.

Bu kaybı fark eden, aralarında Emekli-Sen'in de bulunduğu emekli örgütlerinin, kaybın giderilmesi için dönemin hükümetlerini uyardığını anlatan Beysülen, bu konuda gerekli adımlar atılmaması üzerine, emeklilerin tek tek dava açarak haklarını almaya başladıklarını belirtti.

SGK Başkanlığının, 16 Mayısta basında yer alan açıklamasında, TÜFE ile ilgili emeklilerin lehine biten davaların yanı sıra kurum lehine sonuçlanan davaların da bulunduğu belirterek, bu konuda istikrar kazanmış nihai bir yargı kararı bulunmadığının ifade edildiğini aktaran Beysülen, ''İddia edildiği gibi kurumun lehine bitip Yargıtay tarafından onanmış herhangi bir dava yoktur'' dedi.

Beysülen, kurumun ''kazandığını iddia ettiği'' davaların, Yargıtayın hesap yanlışlığı gerekçesiyle bozduğu davalar olduğunu savundu.

Kurumun her seferinde emeklilere yansıtılacak toplam TÜFE artışının yüzde 174 olduğunu belirttiğini ve tamamının aylıklara yansıtıldığını ileri sürdüğünü kaydeden Beysülen, bunun gerçekleri çarpıtan bir açıklama olduğunu iddia etti.

Beysülen, sendikal mevzuatı düzenleyen yasalarda değişiklik yapılmasının gündemde olduğunu hatırlatarak, bu yasalarda emeklilerin örgütlenmesinin önünü açılmasını sağlamak, emeklilerin ekonomik ve sosyal sorunlarına dikkat çekmek ve çözüm taleplerini ilgili makamlara iletmek amacıyla bugünden itibaren ''Haklarımızı İstiyoruz'' adıyla bir kampanya başlattıklarını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*