Emekli yarbay: Dink'in öldürüleceğini biliyorduk

Emekli yarbay: Dink'in öldürüleceğini biliyorduk.12951
  • Giriş : 26.07.2008 / 13:06:00
  • Güncelleme : 26.07.2008 / 12:59:08

Hrant Dink'e suikast davasında, önemli ifadeler gündeme geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Jandarma istihbarat elemanlarının, 'Dink'in öldürüleceğini üstlerimize bildirdik.' açıklaması üzerine ifade veren Albay Öz, "Hatırlamıyorum." demişti. Ancak emekli Yarbay Ali Oğuz Çağlar dün mahkemede konuştu: "İstihbaratı hepimiz biliyorduk. Albay Öz, önemsemedi; 'Bu konuyu sonra görüşürüz.' dedi. Emri kesindi."

Cinayette ihmali bulunduğu gerekçesiyle yargılanan Astsubay Okan Şimşek ve Uzman Çavuş Veysel Şahin'in "Biz suikast istihbaratını üstlerimize bildirmiştik." açıklamasından sonra Trabzon İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz, ifade vermiş 'hiçbir şey hatırlamadığını' söylemişti. Dün önemli bir isim daha Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde tanık olarak konuştu. Eski Trabzon Jandarma Asayiş Şube Komutanı emekli Yarbay Ali Oğuz Çağlar, suikast istihbaratının kendilerine ulaştığını vurguladı. Öz'ün istihbaratı bilerek veya bilmeyerek 'önemsemediğini' belirtirken, bu ilgisizliğin nedenini anlayamadıklarını kaydetti. Albay Öz'ün, 'Bu konuyu sonra görüşürüz' dediğini ifade eden Çağlar, "Komutanımızın emri kesindi, bu konuda hüküm bile yürütmenin nelere mal olacağını tahmin edebiliyorduk." dedi.

Trabzon'da görev yaptığı dönemde binbaşı olan Ali Oğuz Çağlar, Diyarbakır'a atandıktan sonra emekliye ayrılmıştı. Emekli Yarbay Çağlar, Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nin talimatı doğrultusunda dün Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde tanık olarak ifade verdi. Çağlar ifadesinde Trabzon İl Alay Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü istihbarat unsur elemanı olarak görev yapan emekli Astsubay Okan Şimşek ile emekli Uzman Çavuş Veysal Şahin'in mahkemede verdikleri ifadeleri doğruladı. Çağlar, şunları söyledi: "...iki istihbarat elemanımız, çalışıp çabalayıp elde ettikleri güvenilirlik derecesi bana göre yüksek olan cinayetin işlenebileceği ile ilgili bilgileri edinip o tarihte Trabzon İl Jandarma komutanlığı yapan Jandarma Kıdemli Albay Ali Öz'e ulaştırmış. Adı geçen komutanın ya önemsemediği veya bilerek ya da bilmeyerek yapması gereken görevi ile ilgili hususlara ilişkin işlemleri her nedense yapmadığını gözledik. Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde çalışıp daha önce ifadeleri alınan Jandarma Başçavuş Okan Şimşek ve Uzman Jandarma Çavuş Veysal Şahin mahkemeye verdikleri son ifadelerinde kesinlikle samimidirler."

Emekli Yarbay Çağlar, Albay Öz'ün istihbarat şube personelinin kendi haber elemanlarından aldığı Dink'in öldürüleceği istihbarat bilgisini, bilerek ya da bilmeyerek önemsemediğine dikkat çekiyor. İki jandarma istihbarat unsur elemanının aldığı Dink'in öldürüleceği istihbaratının bir daha kendilerinin bulunduğu toplantılarda bahis konusu edilmediğini ifade eden emekli Yarbay Çağlar, "O brifinge katılanlar arasında sonraki günlerde ara sıra 'Nasıl böyle bir haber önemsenmez acaba?' diye konuşuluyordu. Hatta toplantıya katılan şube müdürleri ile bir araya geldiğimizde biz de konuya ilişkin fikirlerimizi beyan ettik ama komutanımızın emri kesindi. Bu konuda hüküm bile yürütmenin nelere mal olacağını tahmin edebiliyorduk." şeklinde konuştu.

'Toplantılara alınmadık'

19 Ocak 2007'de Hrant Dink'in öldürülmesinden sonraki sabah brifinginde Albay Öz'ün haber elemanı Coşkun İğci ile temas kurulmasını istediğini anlatan Çağlar sözlerine şöyle devam etti: "Sağda solda bize bu istihbaratı verdiğini söylememesinin sağlanmasını, söylediği takdirde kendisi için iyi olmayacağını iletmeleri için istihbarat şube müdürüne ve elemanlarına emir verdi. İstihbarat Şube Müdürü Metin Yıldız ile bir araya geldiğimizde konu hakkında bana soru sorulduğunda bildiklerimi anlatacağımı söyledim. İl Jandarma komutanımızın kulağına gitmiş olacak ki her gün yaptığımız istihbarat şube brifingine o günden sonra asayiş şube müdürü olarak beni ve KOM Şube Müdürü Hüsamettin Polat'ı almadı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*