Emekli yasasında geri adım

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

1 Ocak'ta yürürlüğe girecek olan kanunla çalışan emeklilerin, her ay asgari ücretin en az yüzde 33,5'i kadar destek primi ödemesi uygulamasına karşı gelen tepkiler ses getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kamuoyunda tartışmalara neden olan Genel Sağlık Sigortası Yasası, AKP’li vekiller arasında gerginlik yarattı. 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa duyulan tepkiler devam ederken, emeklilerin yeni yılda ödeyecekleri sosyal güvenlik priminin yüzde 33’e çıkarılmasına AKP’li bazı vekiller tepki gösterdi. AKP’li vekiller, seçime gidilirken böyle bir düzenlemenin doğru olmadığını belirtirken, Başbakan Recep Tayip Erdoğan da konuyla ilgili bir çalışma ekibinin kurulması talimatını verdi. EMEKLİYE AYRICALIK
2007'de yürürlüğün girecek sosyal Güvenlik Yasası, emekliyi cezalandırırken milletvekini koruyor.

Emekli milletvekili 3 bin YTL emekli maaşı alıyor. Tekrar seçilirse 7 bin YTL maaş alacak. Emekli çalışan durumuna gelen milletvekilinin maaşına bu yasa sayesinde kesinti uygulanmayacak.

Ama vatandaş milletvikili kadar şanslı değil. 450 YTL maaş alan emekli, bu yeni düzenlemeyle ya işinden vazgeçecek, yada emekli maaşından.


AKP Grubu’nun basına kapalı bölümünde, milletvekilleri yasayla ilgili söz aldı. Ankara Milletvekili Zekai Özcan, yasayı savunurken, İstanbul Milletvekili Ünal Kacır, “Prim yükü artacak. Emeklilerden yüksek kesinti olacak. Köylüler 75 milyon öderken 180 milyon ödeyecek. Bunu nasıl ödeyecekler” diye sordu.

Kacır, seçime gidilirken böyle bir düzenlemenin doğru olmadığını belirterek, “Yapılan uygun değil, yanlıştır” diye karşı çıktı. Bunun üzerine Özcan, daha önceki yapılan sigorta sisteminde adalet olmadığını ifade ederek, siyasal düşünülmemesi gerektiğini söyledi. Özcan, emeklilerin asgari geçim endeksine göre ödeme yapacağını da kaydetti.

TARTIŞMAYA BAŞBAKAN ENGEL OLDU

Başbakan, prim tartışmasında araya girerek, “Yasa Anayasa Mahkemesi’nde. Çalışma Bakanı Murat Bey’in de savunması var. Karara bir bakalım. Anayasa Mahkemesi’nin kararını bekleyelim. Çalışma ekibi kuralım ve daha sonra değerlendirelim” dedi.

TARTIŞMALARIN NEDENİ ÇOK ORTAKLI ŞİRKETLER

AKP’li Zekai Özcan ANKA’ya yaptığı değerlendirmede, 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan yasanın hala tartışıldığını bunun sebebinin ise , çok ortaklı şirketler olduğunu öne sürdü. Özcan, “çok şirketlere ortak olanlar da destek pirimi ödeyecekler. Bu tartışmaları başlatanlar da onlar. Ne yazık ki sivil toplum örgütleri de onlara destek veriyor” şeklinde konuştu.

Bağ-Kur çalışanlarına yeni düzenlemelerinde getirildiğini hatırlatan Özcan, “Bağ-kur emeklisi eskiden yüzde 40 prim öderken, şimdi bu oran yüzde 33.5’e düştü. Emekli olupta çalışanlardan yüzde 10 prim kesiliyordu. Şimdi bu oran yüzde 33,5’e yükseldi. Yani emeklilik maaşınıza dokunulmayacak, ama aldığınız ücretten yüzde 33.5 kesilecek. Ayrıca bağkurlulara, iş kazası geçirenlere sürekli iş görememezlik getirilirken, bazı nedenlerden dolayı çalışamayanlara yevmiyesinin kesilmeyeceği de yeni düzenlemeler arasında AKP’nin kapılı grup toplantısında gündem dışı söz alan İstanbul Milletvekili Muharrem Karslı da, haziran ayında Ermenistan’a yaptığı ziyaret konusunda bilgi verirken, sınırdaki nükleer santral konusunda da uyardı. Çok eski teknoloji ile yapılan santralin çok tehlikeli olduğuna işaret eden Karslı, “Kapatılmazsa Çernobil’den bile tehlikeli olur” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious