Emekliler bayrama buruk giriyorlar

  • Giriş : 16.10.2006 / 00:00:00

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, işçi emeklilerinin Şeker Bayramı’nda torunlarına harçlık veremeyecekleri için buruk girdiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Türkiye İşçi Emeklileri Derneği (TİED) Genel Başkanı Kazım Ergün, “Giderek ağırlaşan ekonomik sıkıntılar yüzünden geleneklerimizi unutmaya başlıyoruz” dedi. Eskiden bayramlarda kapıya gelen çocuklar için bayram mendilleri hazırlandığını anımsatan Ergün, “Şimdi kapıya çocuklar gelecek diye ödümüz patlıyor. Emekli bunu hak etmiyor” dedi.

Emekli aylıklarının bayram öncesinde ödenmesine ilişkin girişimi olumlu bulduklarını ifade eden Ergün, “Ancak, yaklaşan zorlu kış şartları için elinde avucunda ne varsa yakacak ve ısınma harcamalarına ayırabilen emeklilerimizin, yaklaşan mübarek Ramazan Bayramı’na buruk girdiğini de kimse görmezden gelemez” dedi. emeklilerin bayrama “boynu bükük” girdiğini kaydeden Ergün, “Torunlarına bayram harçlığı veremeyen emeklilerimiz, açlık sınırının altında kalan aylıklarıyla evlerine de kolonya, bayram şekeri ve misafirlerine ikram edecekleri tatlılar alamayacakları için derin bir üzüntü yaşamaktadırlar” diye konuştu.

“EKONOMİK ZORLUK GELENEKLERİMİZİ UNUTTURUYOR”

Emeklilerin geçmiş bayramlara olan özleminin giderek arttığını kaydeden Ergün, “Çünkü her geçen gün biraz daha gerileyen alım gücümüz geleneklerimizin unutulmasını da gündeme getirmiştir” dedi. Eskiden bayramlarda el öpmeye gelen çocuklara verilmek üzere içinde bayram harçlığı, şeker, kuruyemiş ve küçük oyuncakların bulunduğu mendiller hazırladıklarını anımsatan Ergün, bugün ise emeklilerin mahalle esnafından borç alıp torunlarına harçlık verdiğini, emeklilerin esnafın karşısında ezildiğini söyledi.

Emeklilerin, harçlık bir yana şeker ve kuruyemiş alacak parası dahi olmadığını, ilaçları için katkı payını bile zor ödediğini ifade eden Ergün, şunları kaydetti:

“EMEKLİ ÜZERİNDEN SİLİNDİR GEÇMİŞ GİBİ”

“Emekli enflasyon karşısında düşük kalan maaş zamları yüzünden ezilmiştir, sağlıktaki katkı payları karşısında ezilmiştir, ilaç zamları yüzünden ezilmiştir, İntibak Yasası çıkmadığı için ezilmiştir, TÜFE farkları ödenmediği için ezilmiştir, Konut Edindirme Fonu’ndaki alacakları ödenmediği için ezilmiştir. Kısacası emekli günün ekonomik koşulları altında ezilmiştir. Adeta üzerinden silindir geçmiş gibi ezilmiştir.

Bütün bu şartlar altında emeklinin yaklaşan Şeker Bayramına mutsuz girdiğini yetkililer hala görmemektedir. Temennimiz, en azından manevi hassasiyetlerimizin yoğunlaştığı bu bayram günlerinde bizleri mutlu edecek bazı kararların hükümetimiz tarafından alınması ve Bayram öncesi mutsuz emeklilerimize bir müjde verilmesidir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious