Emekliler de maaş promosyonu istiyor

Emekliler de maaş promosyonu istiyor .10258
  • Giriş : 18.01.2008 / 09:37:00

Devlet memurları için ek gelir haline dönüşen maaş promosyonundan emekliler de yararlanmak istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emekliler Birliği Sendikası, bankaların personel maaşını kendi şubelerine yatıran kurumlara ödediği paranın kendilerine de verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Türkiye'deki 8 milyon emeklinin büyük bölümü maaşını Ziraat Bankası'ndan alıyor. Pastanın büyüklüğü 57,6 milyar YTL. Bu rakamın karşılığı olarak 350 milyon yeni lira promosyon almak mümkün. Ancak maaşlar ihalesiz olarak Ziraat'e aktarıldığı için emekliler promosyondan mahrum kalıyor. Sendika Başkanı İsrafil Odabaş, bankalar arasında rekabet oluşturulması halinde Hazine'ye hiçbir ek yük getirmeden maaşların iyileştirilebileceğini vurguluyor. Başbakan'ın emekliler için de genelge yayınlamasını talep ediyor. Bazı yöneticilerin tavrı sebebiyle promosyon alamayan memurların şikâyeti ise sürüyor. Çalışanlar, bankalardan alınan paranın kamu vakıflarına aktarılmasına tepkili.

Maaş promosyonu konusunu Zaman'ın gündeme getirmesinin ardından emekliler de harekete geçti. 8 milyon ile memurların üç katı sayıya sahip olan emekliler, promosyon parasından kendilerinin de faydalandırılmasını istiyor. Birçok emekli, maaşını özel bankalar aracılığıyla almak istediklerini dile getiriyor. Erzurum'da yaşayan Emine Yılmaz, Başbakan'ın emekli maaşlarıyla ilgili de bir genelge yayınlamasını istiyor. Maaş promosyonu gibi ek gelirlere en çok emeklilerin ihtiyaç duymasına karşın kendilerinin bu haktan yoksun bırakıldığını söylüyor. Emekliler Birliği Sendikası Başkanı İsrafil Odabaş, emeklilerin banka promosyonları konusunda da unutulduğu kanaatinde. Başbakan'ın genelgesiyle çalışanlara verilmeye başlanan bu paraların emekli için de ödenmesini istiyor. Odabaş, "Türkiye'de 8 milyon 48 bin emekli, maaşlarını aldıkları bankalardan hakları olan promosyonu alamamaktadır. Bu promosyon en az çalışanlar kadar emeklilerin de hakkıdır." diyor.

Bu arada, maaş promosyonunun çalışanlara dağıtılması meselesinin halledilmesini isteyen personelin teklifi ise maaşı dağıtacak bankayı tespit için Maliye'nin her yıl ihaleye çıkması. Böylece yaklaşık 40 milyar YTL'lik maaş ödemesini kapmak isteyen bankalar promosyon miktarını yükseltecek. Ayrıca, her yıl ne kadar promosyon geliri elde edildiğini bütün kamuoyu bilecek. Elde edilen promosyon geliri, bütün çalışanların maaşlarına eşit şekilde yansıtılacak. Kamu kurumu yöneticilerinin suistimallerinin önüne geçilecek. Memurlar için yeni bir ek gelir kapısı doğacak. Teklife göre, bankalar isterlerse promosyon ihalesine iki ya da daha fazla ortakla konsorsiyum halinde isterlerse de tek başına katılabilecek. Sendikalar bu teklife destek veriyor. Teklifin gelecek yılki toplu görüşmelerde ele alınması isteniyor. Memur -Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, promosyon paralarının yöneticinin inisiyatifinden çıkarılması gerektiği görüşünde. En iyi yöntemin, maaş alınacak bankanın kamuoyu önünde, şeffaf bir şekilde yapılacak ihaleyle belirlenmesi olduğunu ifade eden Aksu, "Şu anki sistem, keyfilikleri beraberinde getiriyor. Bazı yöneticiler, bankalarla sendikaların ve çalışanın bilmediği gizli anlaşmalar yapabiliyor." diyor. İhaleyle promosyon miktarının da yükseleceğine dikkat çeken Aksu, bu paranın tamamın bir seferde ve memurlara eşit dağıtılması gerektiğini vurguluyor. Maaş ödemelerinin bankalar için 'ballı mevduat' olduğunu belirten Aksu, bir aylık mevduat için müşterilerine faiz ödeyen bankaların memur maaşlarıyla maliyetsiz kaynak imkânına kavuştuğunu anlatıyor. İyi pazarlık yapılabilmesi halinde her bir memur için bin yeni lira promosyon parası alınabileceğini savunuyor.

Zaman'ın gündeme getirdiği, çalışanların promosyon parası ile ilgili sıkıntıları, Türkiye'nin önemli gündem maddelerinden biri oldu. İnternet medyası başta olmak üzere çeşitli yayın kuruluşları konuyu masaya yatıran yayınlar yaptı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay da önceki gün Habertürk Televizyonu'nun konuyla ilgili canlı yayınına bağlandı. Polisler başta olmak üzere banka promosyonu alamayan memurların mağduriyetini gidermek için gerekli adımların atılacağını ifade etti. Keyfi uygulamaların ortadan kaldırılabilmesi için promosyon parasıyla ilgili tasarrufun kamu kurumu yöneticilerinin inisiyatifine bırakılmaması gerektiği vurgulanıyor. Yıllarca kamu kurumu yöneticilerinin istedikleri gibi harcadıkları promosyon paraları, geçen yıl Başbakan Tayyip Erdoğan'ın genelgesiyle çalışana verilmeye başlanmıştı. Genelge, ücretlerin hangi banka tarafından ödeneceğinin, oluşturulacak üç kişilik bir komisyon tarafından istekli bankalardan teklif alınmak suretiyle tespit edilmesini öngörüyor. Genelgede promosyon parasının tamamının personele dağıtılması genel ilke olarak benimsendi. Toplam miktarın üçte birini geçmemek üzere komisyonca belirlenecek tutarın ise yine birim personelinin ihtiyaçları doğrultusunda kullanılmak üzere ayrılabileceği karara bağlandı. Ancak kamu kurum ve kuruluşları arasında uygulama birliği sağlamayı amaçlayan genelge, sorunun çözümü için yeterli olmadı. Kimi kamu yöneticilerinin memurun promosyon parasını çeşitli baskılarla kamu vakıflarına aktardığı ortaya çıktı. Ayrıca çalışan sayısına ve çıkılan ihaleye bağlı olarak her memurun farklı promosyon parası alması tartışma konusu oldu.

Eski rektör için suç duyurusu

Eğitim Bir-Sen Van Şubesi Başkanı ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Davut Okçu, İş Bankası Van Şubesi tarafından 2005 yılında personel maaşı ödenmesi karşılığında üniversiteye aktarılan 550 bin yeni liralık banka promosyonunun mevzuata aykırı olarak iki kişi ve bir vakfa bağış olarak yatırıldığını iddia ediyor. Okçu, söz konusu promosyonu mevzuata aykırı şekilde kullandıkları gerekçesiyle dönemin rektörü Yücel Aşkın ile yardımcıları Ali Fuat Doğu ve Ayşe Yüksel hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanları da maaş promosyonlarından faydalanamadıklarını dile getiriyorlar. Yine çok sayıda Emniyet mensubu, promosyon parası alamamaktan şikâyetçi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious