Emekliler hak isteme eylemi yaptı

Emekliler hak isteme eylemi yaptı.8625
  • Giriş : 03.12.2008 / 17:26:00

Emekli-Sen üyeleri, sendikanın yürüttüğü ''Haklarımızı İstiyoruz'' kampanyası çerçevesinde Yüksel Caddesi'nde toplanarak, AKP Ankara il Binası'na doğru yürüyüşe geçtiler ancak polis ekiplerinin engeliyle karşılaştılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara- Emekli-Sen Sincan Şube Başkanı Özcan Yıldız, Emekli-Sen Yürütme Kurulu adına AKP Ankara il binası önünde açıklama yaptı. Yıldız, Türkiye'de 1980'li yıllardan bu yana uygulanan ekonomik ve sosyal politikalar sonucu bugün milyonlarca emeklinin yoksulluk içinde yaşam savaşı verdiğini söyledi.

AKP'nin de kendisinden önceki iktidarlar gibi bu politikalara devam ettiğini kaydeden Yıldız, şimdi de sermayenin neden olduğu krizin faturasının emekçilere ödettirilmek istendiğini söyledi. Yıldız, son 6 yılda emeklinin alım gücünün günden güne eridiğini ifade ederek, emekli aylıklarının gerçek enflasyonu yansıtmayan resmi enflasyon rakamlarına göre artırıldığını ifade etti.

Yıl başından bu yana günlük yaşamda kullanılan temel mal ve hizmetlerin fiyatlarının ortalama yüzde 100 arttığını söyleyen Yıldız, buna karşılık 2008 yılında emeklilere yüzde 9 artış yapıldığını hatırlattı. Bu nedenle milyonlarca emeklinin yoksulluk kategorisinde olduğunu ifade eden Yıldız, şunları kaydetti: ''Yıllarını bu ülkeye vermiş emeklilerin yoksulluğa sürüklenmesi, utanç vericidir. Birkaç gün önce gazetelerde okuduk, İngiltere hükümeti krizi aşmak için hazırladığı önlem paketinde, tüketimi teşvik etmek amacıyla emekli aylıklarını artırıyor, kullanılan mal ve hizmetlerin vergi oranlarını düşürüyor. Türkiye'de ise yaşadığımız bunca kayba ve tüketim mallarına gelen yüksek oranlı zamlara rağmen, aylıklarımıza 2009 yılı için yüzde 8,5 zam verileceği hükümetçe açıklandı.''

Sıkıntılarının giderilmediği sürece eylem yapmaya ve sorunlarını yüksek sesle haykırmaya devam edeceklerini ifade eden Yıldız, yürütmekte oldukları ''Haklarımızı İstiyoruz'' kampanyası çerçevesinde bugün şube ve temsilcilikleri tarafından AKP il ve ilçe binaları önünde basın açıklaması yaparak, taleplerini iletecekleri söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*