Emekliler yasayı protesto etti!

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Emekliler, Sosyal Güvenlik Reformu ile emeklilere yönelik uygulanacak yasaları protesto ederek, hükümetten yasaları çekmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Birleşik Emekliler Derneği ve Türk Emekli-Sen üyesi yaklaşık 20 kişilik bir grup 1 Ocak 2007'den itibaren geçerli olacak olan emeklilerle ilgili yasayı protesto etmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde toplandı. Ellerinde "Ali Dibolara kıyak, emekliye tuzak", "Emekliyi öldüren yasaya hayır" dövizleri taşıyan gruba Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız'da destek verdi.

Emeklilerle ilgili 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu yasası ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasanın 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olması emeklileri kızdırdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde toplanan Birleşik Emekliler Derneği üyeleri yasayı protesto etti.

Grup adına bir konuşma yapan Emekliler Derneği Genel Başkanı Yücel Coşkun, yasanın çalışanı mezarda emekli edeceğini, emekliyi de ölmeden mezara koyacağını ifade etti. Coşkun,"Rantiyeciden hesap soramayanlar, kayıtsız ekonomiyi kayıta alamayanlar, bu yasalarla geçinemediğinden bir işte çalışan veya işyeri açan emeklinin aldığı üç kuruşuda elinden alarak açlığa mahkum etmekte. Emekli için çok elzem olan sağlığınıda katkı payları ile koruyamaz hale getirerek ölüme terketmektedirler" şeklinde konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu'nun olayları seyretmek yerine, çalışandan, emekliden ve sosyal devletten yana tavır almasını istediklerini dilegetiren Coşkun şöyle devam etti: "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan işçi, memur, çiftçi, esnaf ve diğer dargelirliler gibi bizde umudumuzu kestik. IMF ve AB'nin isteklerini anında yerine getiren, emekliyi unutan Başbakan'a gerekli cevap 11 ay sonra sandıkta verilecektir"

"Emekli sandıkta hesap soracak" "Recep Tayyip Başvekil, emekliler aç sefil" sloganları atan emekliler baston kaldırarak tepkilerini gösterdi. Emeklilere Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız da destek verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious